Тема уроку: Вживання голосних після шиплячих та Ц.
Цілі уроку:Систематизувати та узагальнити знання учнів про правопис голосних після шиплячих у різних частинах слова. Вміти застосовувати на практиці листи орфограми, пов'язані з правописом голосних після шиплячих. Розвивати логічне та критичне мислення, уміння систематизувати, узагальнювати. Виховувати прагнення усвідомлення мовних явищ, засвоєння норм мови, розуміння значення орфографічної грамотності.
ХІД УРОКУ
1.Орг.момент
2.Перевірка домашнього завдання
3. Актуалізація опорних знань
3.1 Словниковий диктант
Запис під диктовку
Уч...ний, ш...фер, ш...лк, деш...вий, ч...лка, ш...рстка, ш...колад, печ...нка, ш. ..се, пш...нний, зач...с, щ...лоч, ж...жсткий, ч...рствий, ч...рточка, криж...вник, щ... тка, ш...рох, ш..ло, щ...вель.(20 слів)
Вчений, шофер, шовк, дешевий, чубчик, шерстка, шоколад, печінка, шосе, пшоняний, зачіс, луг, твердий, черствий, рисочка, аґрус, щітка, шерех, шило, щавель.
0 помилок – «5»; 1 – 2 помилки – «4»; 3 - 4 помилки - «3»
4. Повідомлення теми уроку
Після написання словникової роботи назвіть мені тему нашого уроку.
5.Повторення теоретичного матеріалу та його закріплення .
Повторюся, що тема нашого уроку звучить так: «Правопис голосних після шиплячих і ц». Ця темадуже дробова і включає відразу кілька правил. Тому й вивчати ми її будемо у кілька етапів, кожен із яких закінчуватиметься виконанням письмових вправ для закріплення теоретичного матеріалу.
Правопис букв Е - Е - Про після шиплячих Ж, Ш, Ч, Щ і букви Ц у всіх частинах слова та у всіх частинах мови
Ё | Е | Про |
У корінняслів, якщо є перевірочне слово з літерою Е: розрах еска - год ешет, ж елоб - ж елобок, ж ені - ж ена, чеголь - щ егаяти, пч ели - пч ела, піч енка - піч ень, год ерт - год ероти | У корінняслів, якщо НІ перевірочного слова з літерою Е: ш ов - немає п/с, крест овник - немає п/с, ш оссе - немає п/с, капюш он - немає п/с, ж окей - немає п/с, ц оякщо - немає п/с |
|
У суфіксахвіддієслівних іменників -ЙОР-, -ЄВК-: стажер, дирижер, залицяльник корчівки пнів, ночівлі в таборі, розмежування УВАГА: поле букви Ц буква Е ніколи НЕ пишеться! Тільки О (під наголосом): лицівка, танцюрист | У суфіксах яр, нічка, горішок, донечка, річечка, грибочок | У суфіксах дівчинка, річка, зайчик, бельчонок, дружок, бережок, лужок, комірець |
У суфіксахприкметників БЕЗ наголосу: грішЕН (кр. дод.), конвалійний запах, дріжджове тісто, бежевий колір, ситцева сукня | У суфіксахприкметників ПІД наголосом: смешОн (кр. дод.), кумачовий прапор, парчовий халат, полотняний мішок, очеретяний курінь |
|
У суфіксахдієприкметників та віддієслівних прикметників ПІД наголосом: озброєний до зубів, випечений хліб, згущене молоко, товчені горіхи, захоплений оповіданням, тушковане м'ясо | У суфіксахдієприкметників та віддієслівних прикметників БЕЗ наголосу: напомажене волосся, розряджені рушниці покладені речі, доглянуті руки | |
У суфіксіприслівники-виключення ПІД наголосом: ще | У суфіксахприслівників БЕЗ наголосу: говорити співу, дивитися колючий; пекуче | У суфіксахприслівників ПІД наголосом: жити добре, на вулиці свіжо, говорити загально |
У закінченняхіменників БЕЗ наголосу: холодів, калюжів, сажей, завдань, тещ, трикотажем, фаршем, плачем, пляжем | У закінченняхіменників ПІД наголосом: олівцем, цеглою, грачем, багажем, свічкою, пращею, аличою УВАГА: у трьох іменників після Ц пишеться закінчення О, хоча наголос не падає: скерцО (музична п'єса),палаццО (палац в Італії), меццО-сопрано (голос) |
|
У закінченняхприкметників БЕЗ наголосу: свіжого, ранку, колючого їжака, загального пляжу | У закінченняхприкметників ПІД наголосом: більшого врожаю, меншого брата |
|
У закінченняхдієслів ПІД наголосом: течеш, береже, випечемо,захопиш | У закінченняхдієслів БЕЗ наголосу: хочеш, може, розкажемо | |
ОПІК(якщо це дієслово): обпік руку, підпалив будинок, перепалив мотузку | ____ | ОПІК(якщо це іменник): опік руки, підпал будинку, опіки обличчя |
Вживання голосних після Ц
-Ча-ща, чу-щу, жи-ши-наведіть приклади
-Написання І-И після ц
Написання Ы-І після Ц
5.1 Вставте пропущені літери та розподіліть слова у дві колонки: вибір голосних залежить 1) від чергування і 2) від наголосу.
Ж...луди, черствий, ш...пот, каланч...й, цегла...м, невдач...й, горіш...к, лавч...нка, ківш. ..м, мотузка, пощ...чина, зачіска, сорочка, саранч, гарячий, пекучий, свіжий, дзеркальці ...м, юнц...м, ж...жовтий, рум'янц...м, реш...тка, жорсткий, уж...м, ремеш...к, фініш.. .м, річ...нька, річ...нка.
Від чергування Від наголосу
Жолуди, черствий, шепіт, чубчик, ляпас, зачіска, жовтий, грати, твердийКаланчою, цеглою, невдачею, горіхів, крамничка, ківшом, сорочка, саранчою, гаряче, пекучою, міражем.
5.2 Вставте закінчення та позначте їх
лікарем борців завдань серце
палацом кільце маршем горців
між співаків товаришем юнаком
5.3 Словниковий диктант із поясненням
Диригентська паличка, працювати шофером, цитрусові рослини, шуба з цигейки, цирковий артист, тоненька жердинка, свіжі огірки, з дитячим лікарем, панцир черепахи, жокейська шапочка, пацифістські переконання, вести під вуздечки, боязкий шепіт, заміське шосе, рій бджіл, могутнього богатиря, шовкова сукня, стрекот цикад, великого рюкзака, костюм робітниці, дикція, виводок курчат, одягне капюшон, чуються шерехи, пальці хірурга, розсипалися шлунки, квіти акації, добрі молодці, рідкісні птахи.
6.Підведення підсумку уроку
Виставлення оцінок
7. Домашнє завдання
Повторити правила, виконати вправу 325
В.П.УГОЛЬНІКОВА,
приватна школа "Гарант", п. Шкільне, Крим
ПРАВОПИС ГОЛОСНИХ
о-е-еПІСЛЯ ШИПЧИХ І ц
Щойно прочитала статтю Є.Г. Шатовий «Формування узагальнених знань під час навчання орфографії у системі уроку. Новий підхід»(Російська мова, №19/2001). Цілком згодна з автором статті, тому що я працюю приблизно за таким принципом (формування узагальнених знань) вже років 20. Просто живемо ми зараз у різних країнах(На мій великий жаль), менше стало спільної методичної роботи. Виписую постійно вашу газету, але писати якось не наважувалася, думаючи, що у вас та своїх авторів вистачає. Але тепер ризикнула: можливо, стануть у нагоді і мої розробки.
Я склала свою картку з орфограмами на основі узагальнення матеріалу. Не наводитиму вам її повністю, хоча працюю по ній близько 20 років, тепер уже точно можу сказати, що з її допомогою сформувати грамотність листа набагато простіше. Мій досвід узагальнено в Криму, і по картці працюють інші вчителі російської мови, а я систематично проводжу семінари для них.
Отже, пропоную своє бачення тієї ж теми – «Правопис голосних о-е-е після шиплячих і ц». Тільки це не план уроку, а лише набір необхідних завдань, а як їх скомпонувати – справа вчителя.
Для початку повідомляю учням, що шиплячих у російській мові всього 4 – ж, ш, ч, щ.
Пропоную вправи-розминку на формування фонематичного сприйняття та увага. (Кількість та необхідність таких вправ визначає вчитель.)
Ці спеціальні вправи, які сприймаються як ігрові, спрямовані одночасно на розвиток уваги, формування навичок аналізу, синтезу, класифікації та узагальнення, фонематичного аналізу. На цю роботу приділяється 3–5 хвилин уроку.
Коли діти навчилися легко виконувати ці вправи, тобто. фонематичне сприйняття та увага активізована, можна приступати до роботи над орфограмами.
Завдання 1 . Продиктувати пропозиції у темпі шкільного диктанту. Виписати всі шиплячі.
1. Над житнім полем, що шелестить жорсткими житніми колоссями, повітря гаряче і нерухоме (ж щ щ ж ж ч ж).
2. Спекотне сонячне проміння і шепіт морського прибою звуть відпочиваючих на пляжі (ж ч ч щ щ ж).
3. У лісовій гущавині стоїть тиша, тільки дзижчать бджоли над квітами шипшини та щебечуть у висоті дерев невгамовні птахи (ч щ ш жж ж ч ш щ ч ш).
4. Бувають дива:
Вужа вжалила оса,
Вона вжалила в живіт,
Вуже дуже боляче.
Ось. (ч ж ж ж ж ж ж)
5. А доктор Їжак сказав Ужу:
Я нічого не знаходжу.
Але все ж таки думається мені,
Що краще повзати на спині,
Поки живіт не загоїться.
Ось». (ж ж ч ж ч ч ш ж ж)
6. Бувають у житті чудеса:
Вужа вжалила оса,
Вона вжалила в живіт,
Страшенно боляче.
Ось. (ж ч ж ж ж ж ж)
7. А доктор Їжак сказав Ужу:
Я нічого не знаходжу.
Але все ж таки думається мені,
Що краще повзати на спині,
Поки живіт не загоїться.
Ось». (ж ж ч ж ч ч ш ж ж)
Завдання 2. Вкажіть частину слова ( доорень – доабо за допашком– зк), у якій є орфограма «о–е–епісля шиплячих іц». Виняток позначте:викл, а дієслова та віддієслівні форми –г.
Приклад: Жовтий пушок – до, зк.
Чорний, шов, спечений, ночівля, жовтий, йшов, шоколад, мотузка, тече, гаманець, печінка, зайченя, гребінець, річонка, дівчинка, аґрус, шосе, щілинка, розсіче, ведмежа.
Відповідь:до, викл, г, г, до, г, викл, до, г, до, до, зк, к, зк, зк, викл, викл, к, г, зк.
Познайомимося з орфограмою «о-е-епісля шиплячих і ц».
а) докорінно під наголосом пиши еякщо слово можна змінити так, щоб писалося е
(ж елтий - ж елтіти); інші слова, які пишуться з одокорінно, назвемо винятками;
б) за коренем (у суфіксі та закінченні) під наголосом – о, без наголосу – е;
в) е– у дієсловах та віддієслівних формах, тобто. словах, які утворені від дієслів: випечений - спекти, ночівля - ночувати, тушонка - гасити, згущене молоко - згустити;
г) слова із суфіксом -Йор
– диригент, тренажер,але танцюрист.
Завдання 3. У російській мові кілька десятків коренів, в яких після шиплячих стоїть е. Запишіть слова, використовуючи наведене нижче коріння. Складіть з ними словосполучення.
Завдання 4. Щоб краще запам'ятати слова-виключення, докорінно яких після шиплячих пишеться о, прочитайте гумористичний оповідання, в якому зібрано 24 такі слова. Намалюйте ілюстрацію до цієї розповіді.
за шосемчала машина. У кабіні сидів шофер, а в кузові тряслися манірний шотландець, колишній мажордом, Жора-обжора, жокей, жонглері шорник. Кожен був зайнятий своєю справою. Жора їв шоколаді запивав крюшоном, жонглер жонглював аґрусом, нанизуючи його на шомпол. Жокей із шорником домовлялися про нові шорахдля коня. Шотландець манірномовчав, насунувши на очі капюшон. Настрій у всіх був мажорне. Наче їхали на веселе шоу. Раптом почувся шурхіт. Це лопнув шовна шортахЖори-ненажери. Всі були шокованіщо сталося.
До розповіді слід додати такі слова, як нетріі гущавина.(З ними діти самі охоче вигадають останню пропозицію.)
Попередні завдання готують учнів до відпрацювання цієї орфограми. Малюнок виконується учнями на дошці принагідно з читанням розповіді вчителем. Наперед розповідь не читається. Після того, як малюнок виконаний, вчитель ще раз читає розповідь, малюнок стирається з дошки, а учні пишуть по пам'яті слова-виключення. Потім визначаємо, хто більше запам'ятав слова, які слова не запам'яталися. Все це дає змогу ще раз їх повторити. Прийом малювання дозволяє "включити" ще й емоційну пам'ять учня. Це взагалі дуже добрий прийом, я використовую його і при роботі над помилками.
Тепер приступаємо безпосередньо до відпрацювання написання о-е-епісля шиплячих. Повторюємо цю орфограму. Звертаємо увагу учнів те що, що з цього правила треба вміти бачити склад слова та відрізняти віддієслівні форми і дієслова з інших частин промови.
(Під терміном «віддієслівні форми» маються на увазі слова, які утворені від дієслова. Це і дієприкметники, і віддієслівні іменники, і прикметники. Знімається необхідність визначати частину мови, що спрощує виконання дій.)
Завдання 5.Заповніть таблицю, скориставшись словами, наведеними нижче. Які слова ви не включили до таблиці? Чому?
За корінням під наголосом |
В корені під наголосом |
У дієсловах та віддієслівних формах |
Слова-виключення |
Суфікс -Йор |
Ведмедик |
Шоколад, ненажера |
Тренажер |
||
Перевір себе:
1-й стовпчик: 6, 9, 10, 19, 26, 27, 31, 32, 37.
2-й стовпчик: 13, 23, 29, 38.
3-й стовпчик: 1, 2, 3, 5, 8, 12, 16, 18, 20, 22, 25, 34, 35, 36, 42, 44.
4-й стовпчик: 7, 40, 41, 43, 45.
5-й стовпчик: 4, 24, 30.
Нікуди не увійшли слова з написанням е(а не е) після шиплячих, слова з ненаголошеним суфіксом і прислівник ще(викл.).
Ця вправа допомагає сформувати свідомий підхід до роботи з правилом правопису (орф. № 14), виділяє етапи розумової діяльності учнів під час виборів голосної.
Якщо учень припустився багато помилок, йому можна запропонувати виконати будь-яку вправу з підручника або посібника, а потім заповнити таку ж таблицю словами з вправи. Таблиця наочно покаже типові помилки кожного учня: якщо у якійсь колонці більше помилок, ніж у інший, це, що це етап правила учень чомусь не засвоїв. Наприклад, багато слів невірно внесені у перший стовпчик чи дієслова виявилися над першої колонці – отже, учень забуває чи вміє виділяти суфікси, не бачить дієслів.
Завдання 6(Для самоперевірки). Вставте пропущені літери, вкажіть номер та літеру орфограми.
Щітка, мотузка, жувана, гратка, жолоб, безшовний, жердинка, тушкова, верблюжок, пришл, випечений, залік, прожерливий, чортинка, дівчинка, напічувати, корчівка, шпилька, шкірка гарячі, диригент, курінь, ножем, жаб, жінглер, засувка, навчання, шорх, аґрус, рахунок, жердинка, річка, ночівля, жч, чччч, ччч, ччч,
Порахуйте коефіцієнт засвоєння цієї орфограммы: кожне правильно написане слово = 2%.
КОНТРОЛЬНЕ ЗАВДАННЯ
Достатній рівень.Вставте пропущені літери.
Бич, бочко, ночівля, папірець, плющім, копчини, ножівка, напружений, онучок, гараж, розкріпачений, печінка, згущенка, дівчинка, протяжний, свічок, жіноцтво, шлунки.
Середній рівень. Напишіть текст під диктування. Позначте орфограму №14.
Раннього весняного ранку, коли сонце ще не гаряче й у повітрі свіжо, хлопці на чолі зі стажером провели у старому саду боротьбу з листожором на грушових та аличових деревах. У очеретяному курені на хлопців чекає сторож. Голову Кузьмича покриває шапочка, з-під піджака виглядає полотняна сорочка, на шиї кумачева хустка. Кузьмич показує хлопцям саморобні щітки та тріскачки, потім пригощає всіх стиглим аґрусом. А хлопці пропонують шоколадки.
(З кн.: Д.Розенталь, І.Голуб. Російська мова. М: Айріс, 1999.)
Високий рівень. Знайдіть та виправте помилки.Поясніть правопис слів з орф. № 14, вказавши поруч букву (14а, 14б...). Див. таблицю на початку розділу.
Дід розповідає, як упіймав у гущавині ведмежа і навчив його танцювати. Наслідуючи ведмежатку, він виступає то в ролі танцюриста, то диригента. Потім ми ставимо замість стола барило і сідаємо обідати. З сумок дістаємо тушонку, згущене молоко, пиріжки з печінкою, копченості. Дівчата заварюють чай. З-за найближчих кущів лунає шарудіння і показується зайченя. Захоплені обідом, ми не звертаємо на нього жодної уваги.
ІНДИВІДУАЛЬНА КОРЕКЦІЯ ГРАМОТНОСТІ
1. Випишіть слова, в яких допущені помилки на це правило.
2. Розберіться, чому так треба було написати слово.
3. Ще раз попрацюйте з таблицею, заповнюючи її, використовуючи слова будь-якої вправи на цю тему.
4. Самі складіть аналогічне завдання однокласника.
5. Випишіть із літературного твору слова з орф. № 14, поясніть графічно їх правопис (виділіть частину слова, поставте наголос або позначте: викл.).
На етапі контролю можна використовувати інші завдання, що передбачають комплексну роботу з орфографією і пунктуацією.
P.S. Із задоволенням виписую вашу газету, хоч вона майже не по кишені. Крім того, що вона – хороший помічнику роботі, це ще й ниточка, яка зв'язує мене з Росією. Так, не в честі зараз російська мова в Україні, як і вся російська.
Вправа 15.Вставте голосні ( а, я, ы, і, у, ю) після шиплячих. Дайте фонетичну транскрипцію поєднання звуків: шиплячий + голосний.
Параш..т, ж..знь, ж..рний, ш..бка, ш..тка, ж..рі, отч..яние, ч..до, пощ..так, ч..тка, щ..ка, ш..тка, сощ..ритися, ч..ша, ч..ри, брош..ра, ощ..щать, сніж..нка, скид..рувати, ш..на, ш..ло, ч..гун, ч..с, Ж..ль Верн, ш..рж, ш..р, ш..лінг, ш..рина, ш..фр, щ..ритися ч..вство, ч..довище, ч..мазий, ч..чоло, ч..ш, площ..дка, ч..ть-ч..ть.
Вправа 16.Вставте після шиплячих пропущені голосні е, е, оу наступних парах слів. Обґрунтуйте вибір голосної літери. Дайте транскрипцію поєднання: шиплячий + голосний.
Груш..вка - деш..вка, немає княж..н - немає ж..н, книжок..нки - саж..нки, папір..нка - пш..нка, туш..нка (маленька туша) - (яловича) туш..нка, з грач..м - не при ч..м, душ..нка - жж..нка, еж..вий - деш..вий, девч..нка - печ.. нка, ш..ри - дириж..ри, під гараж..м - (ми) стриж..м, смеш..н - запряж..н, тріщ..тка - щ..тка.
Вправа 17. е, е, опісля шиплячих. Розподіліть ці слова за відповідними правилами.
Артиш..к, бараш..к, безш..вний, багатій.., в ч..м, верблюж..нок, віч..вий, вовч..нок, озброєний..н, говорити заг.., гріш..н, гуж..вій, дівч..нка, грош..нки, дж..нка, дж..уль, душ..нка, йорж..вий, ещ.., ж..ваний, ж .. лоб, ж.. лтий, ж.. лудь, ж.. рдочка, ж.. рнов, жж.. ..вивати, надлиш..к, козач..нок, клоч..к, кляч..нка, ківш..вий, колиш..к, комівояж..р, копч..на ковбаса, копч..ності, кореш .. до, корч . до, промінь..виття, лущ..вка (від лущити), хлопчиш..чка, мальч..нка, ведмеж..нок, міш..ч..к, миш..нок, нагиш..м, неспокус н. , приреч..нность, одеж..нка, ож..г руку, ож..г руки, отвлеч..ний, очаж..к, парич..к, парч..вий, пауч..к, перемеж. .вка, плеч..вій, плюш..вий, під вожж..й, піддж..г вдома, пощ..чина, прож..г піджак, прож..рливий, пч..лка, пш..нник , пятач..к, п'ять кош..к, розмеж..ванний, розкорч..вка, розч..ска, ретуш..р, реч..нька, реч..нка, реш..тка, рж..т, з дач..й , з каланч..й, з лівш..й, з лихач..м, з малюк..м, з міраж..м, з нош..й, з продаж..й, з тягач..м, саж ..нки, саранч..вий, свіжий.. на вулиці, згущ..нка, згущ..не молоко, смущ..нність, сокращ..ний, стаж..р, старуш..нка, вірш..к , сторож..вий, стосвіч..ва лампа, сургуч..м, суч..к, теч..т, Торж..к, тріщ..тка, тріщ..точний, трущ..ба, трущ.. бний, туш.. м'ясо, свиняча туш.. нка, тисч.. нка, удруч.. н, уч.. т, час.. ..рний, ч..рствий, ч..рт, ч..рточка, ч..ч..тка, ч..кання, ч..порний, ш..лк, ш..пот, ш.. винізм, ш..к, ш..колад, ш..мпол, ш..ркати, ш..рничать, ш..рох, ш..ри, ш..сейсейний, ш..тландський, ш. фер, щ..голь, юбч..нка.
Вправа 18.Вставте пропущені голосні е, е, опісля шиплячих.
1. Направо, тихо пош..птивая і зрідка здригаючись від налетівш..го вітру, темніла вільха гай (Тургенєв). 2. Головна вулиця ш..ссирована і міститься гаразд (Чехов). 3. Бурелом, чащ..ба - тяж..лі місця (А.Н. Толстой). 4. Над дахом крайньої хатинки полощиться кумач..вий прапор (Д. Бідний). 5. Пішла в одній спідниці на вулицю (А.Н. Толстой). 6. Тут ще .. теж все дуже заг.. (Шолохов). 7. Сиджу за реш..ткою в в'язниці сирої (Пушкін). 8. З плеч його звисав ж..ваний чесуч..вий піджак (Федін). 9. Ні копійки вперед не дає господар, уперся: ні! Такий ж..х (Вересаєв). 10. Втомився до ч..рту (Маяковський). 11. Щоб музиканти не завмерли на морозі, їм відпущений боч..нок горілки (Шишков). 12. Пастуш..нку Пете важко жити на світі (Єсенін). 13. Девч..нок завжди міг відвернути якусь дрібницю..к (Іскандер). 14. Я був смущ..н і наляканий (Шаляпін). 15. Американську свинячу туш..нку називали (у нас у військах) консервами «другий фронт» (Польовий). 16. Вояж..р оторопіло дивився йому вслід (Вс. Іванов). 17. Шалена чеч..тка змінювалася вихором присядки (Степанов). 18. Пирож..к лише розламала і кусоч..к прикусила (Пушкін). 19. Дві ж..рдочки покладені через потік (Пушкін). 20. Я був дуже смеш..н в костюмі Мефістофеля (Шаляпін). 21. Вони нагадали їй ті молоді дні, коли вона красивою і наївною дівчинкою танцювала на вечірках (Фадєєв). 22. У цей час вош..л старич..к (Л. Толстой). 23. Скло великих окулярів у роговій оправі не могли приховати напруженого і неспокійного погляду, що стежив за олівцем Полякова (Рибаков). 24. Мені шкода його холодного ч. рстого серця (Лермонтов). 25. Якщо душ..нка у тебе заграла від моєї розмови, моряком будеш (Гладков). 26. На вікні, в куточку, скромно стояла гріш. 27. Я вийшов на узлісся лісу і побрів по полю між.. (Тургенєв). 28. По полях тиняючись з кош..лками, посміхалися старі (Єсенін). 29. Страшний страх мчав їх через темряву і непролазну трущ..бу (Шишков). 30. Артист він був винятковий і всебічний: однаково гарний .. ж.
Вправа 15.Вставте голосні ( а, я, ы, і, у, ю) після шиплячих. Дайте фонетичну транскрипцію поєднання звуків: шиплячий + голосний.
Параш..т, ж..знь, ж..рний, ш..бка, ш..тка, ж..рі, отч..яние, ч..до, пощ..так, ч..тка, щ..ка, ш..тка, сощ..ритися, ч..ша, ч..ри, брош..ра, ощ..щать, сніж..нка, скид..рувати, ш..на, ш..ло, ч..гун, ч..с, Ж..ль Верн, ш..рж, ш..р, ш..лінг, ш..рина, ш..фр, щ..ритися ч..вство, ч..довище, ч..мазий, ч..чоло, ч..ш, площ..дка, ч..ть-ч..ть.
Вправа 16.Вставте після шиплячих пропущені голосні е, е, оу наступних парах слів. Обґрунтуйте вибір голосної літери. Дайте транскрипцію поєднання: шиплячий + голосний.
Груш..вка - деш..вка, немає княж..н - немає ж..н, книжок..нки - саж..нки, папір..нка - пш..нка, туш..нка (маленька туша) - (яловича) туш..нка, з грач..м - не при ч..м, душ..нка - жж..нка, еж..вий - деш..вий, девч..нка - печ.. нка, ш..ри - дириж..ри, під гараж..м - (ми) стриж..м, смеш..н - запряж..н, тріщ..тка - щ..тка.
Вправа 17. е, е, опісля шиплячих. Розподіліть ці слова за відповідними правилами.
Артиш..к, бараш..к, безш..вний, багатій.., в ч..м, верблюж..нок, віч..вий, вовч..нок, озброєний..н, говорити заг.., гріш..н, гуж..вій, дівч..нка, грош..нки, дж..нка, дж..уль, душ..нка, йорж..вий, ещ.., ж..ваний, ж .. лоб, ж.. лтий, ж.. лудь, ж.. рдочка, ж.. рнов, жж.. ..вивати, надлиш..к, козач..нок, клоч..к, кляч..нка, ківш..вий, колиш..к, комівояж..р, копч..на ковбаса, копч..ності, кореш .. до, корч . до, промінь..виття, лущ..вка (від лущити), хлопчиш..чка, мальч..нка, ведмеж..нок, міш..ч..к, миш..нок, нагиш..м, неспокус н. , приреч..нность, одеж..нка, ож..г руку, ож..г руки, отвлеч..ний, очаж..к, парич..к, парч..вий, пауч..к, перемеж. .вка, плеч..вій, плюш..вий, під вожж..й, піддж..г вдома, пощ..чина, прож..г піджак, прож..рливий, пч..лка, пш..нник , пятач..к, п'ять кош..к, розмеж..ванний, розкорч..вка, розч..ска, ретуш..р, реч..нька, реч..нка, реш..тка, рж..т, з дач..й , з каланч..й, з лівш..й, з лихач..м, з малюк..м, з міраж..м, з нош..й, з продаж..й, з тягач..м, саж ..нки, саранч..вий, свіжий.. на вулиці, згущ..нка, згущ..не молоко, смущ..нність, сокращ..ний, стаж..р, старуш..нка, вірш..к , сторож..вий, стосвіч..ва лампа, сургуч..м, суч..к, теч..т, Торж..к, тріщ..тка, тріщ..точний, трущ..ба, трущ.. бний, туш.. м'ясо, свиняча туш.. нка, тисч.. нка, удруч.. н, уч.. т, час.. ..рний, ч..рствий, ч..рт, ч..рточка, ч..ч..тка, ч..кання, ч..порний, ш..лк, ш..пот, ш.. винізм, ш..к, ш..колад, ш..мпол, ш..ркати, ш..рничать, ш..рох, ш..ри, ш..сейсейний, ш..тландський, ш. фер, щ..голь, юбч..нка.
Вправа 18.Вставте пропущені голосні е, е, опісля шиплячих.
1. Направо, тихо пош..птивая і зрідка здригаючись від налетівш..го вітру, темніла вільха гай (Тургенєв). 2. Головна вулиця ш..ссирована і міститься гаразд (Чехов). 3. Бурелом, чащ..ба - тяж..лі місця (А.Н. Толстой). 4. Над дахом крайньої хатинки полощиться кумач..вий прапор (Д. Бідний). 5. Пішла в одній спідниці на вулицю (А.Н. Толстой). 6. Тут ще .. теж все дуже заг.. (Шолохов). 7. Сиджу за реш..ткою в в'язниці сирої (Пушкін). 8. З плеч його звисав ж..ваний чесуч..вий піджак (Федін). 9. Ні копійки вперед не дає господар, уперся: ні! Такий ж..х (Вересаєв). 10. Втомився до ч..рту (Маяковський). 11. Щоб музиканти не завмерли на морозі, їм відпущений боч..нок горілки (Шишков). 12. Пастуш..нку Пете важко жити на світі (Єсенін). 13. Девч..нок завжди міг відвернути якусь дрібницю..к (Іскандер). 14. Я був смущ..н і наляканий (Шаляпін). 15. Американську свинячу туш..нку називали (у нас у військах) консервами «другий фронт» (Польовий). 16. Вояж..р оторопіло дивився йому вслід (Вс. Іванов). 17. Шалена чеч..тка змінювалася вихором присядки (Степанов). 18. Пирож..к лише розламала і кусоч..к прикусила (Пушкін). 19. Дві ж..рдочки покладені через потік (Пушкін). 20. Я був дуже смеш..н в костюмі Мефістофеля (Шаляпін). 21. Вони нагадали їй ті молоді дні, коли вона красивою і наївною дівчинкою танцювала на вечірках (Фадєєв). 22. У цей час вош..л старич..к (Л. Толстой). 23. Скло великих окулярів у роговій оправі не могли приховати напруженого і неспокійного погляду, що стежив за олівцем Полякова (Рибаков). 24. Мені шкода його холодного ч. рстого серця (Лермонтов). 25. Якщо душ..нка у тебе заграла від моєї розмови, моряком будеш (Гладков). 26. На вікні, в куточку, скромно стояла гріш. 27. Я вийшов на узлісся лісу і побрів по полю між.. (Тургенєв). 28. По полях тиняючись з кош..лками, посміхалися старі (Єсенін). 29. Страшний страх мчав їх через темряву і непролазну трущ..бу (Шишков). 30. Артист він був винятковий і всебічний: однаково гарний .. ж.
Вправа №3.
Поясніть правопис приставок.
Пересититися, подолати, вдавання, перетворювати, приморський, наступник, удаваний, престол, придумати, причепуритися, переломити.
Вправа №4*.
Запишіть слова у два стовпчики: з приставкамипри- , пре-.
Пр…воротній, пр…з'єднати, пр…притулок, пр…градити, пр…проводити, пр…сяга, пр…подолати, пр…воротник, непр…хибна істина, пр…дати прах землі, пр…тязание, камінь пр… ткнення, пр…вілегія, пр…творний, пр…емственность, пр…задуматися, пр…готувати, пр…словутий, пр…рікатися, пр…спосіб, пр…приступити до роботи, пр…людія, пр…дива, пр… верженец, пр...парат, пр...ключення, пр...недбати.
Контрольні вправи
Вставте пропущені літери.
Варіант 1
1. Тим часом горбатий жебрак мовчки наблизився і спрямував яскраві чорні очі на великодушного пана. 2. Жебрак глянув на них (слуг) з поглядом. 3. Де ховається чеснота, там може ховатися і злочин. 4. Вона подивилася йому пильно у вічі, ніби пр…поминая щось давно, давно минуле. 5. Під різними пр...длогами, пр...недбавши гнів пані своєї, Ольга відлучилася від нудної роботи. 6. Він був неприхильний: умів відвести розмову на інший предмет. 7. В одну мить він підскочив до проказника і збив його на землю одним ударом. 8. Люди, коли страждають, зазвичай покірні; але якщо раз їм вдалося скинути ношу свою, то ягня пр ... обертається в тигра; пр...тіснений робиться пр...тіснителем і платить сторицею - і тоді горе переможеним. 9. Вона припинила неприємне мовчання. 10. Він посміявся з нього: з цієї хвилини почалася непримирима ворожнеча.
Варіант 2
1. Вона насправді відгадала: великі душі мають особливу перевагу розуміти один одного. 2. Моє життя, моя доля пр...належить тобі. 3. Одним словом, робив все, чим міг придбати довіреність. 4. Він не знав, що, надто прив'язавшись до мрії, ми втрачаємо суттєвість. 5. У цей час на стінному годиннику в прийомній пробило одинадцять. 6. Його любов сама по собі в крові чужа всякого марнославства, але якщо до неї пр ... мешивается уяву, то горе нещасному. 7. Хмари називали мою уяву до себе на повітряні крила. 8. Тут він пр…задумався. 9. Довго я блукав без даху над головою і притулку. 10. Від мого торкання завдали твої надії. 11. Місяць тому він з прочанем, якого зустрів на дорозі, надсилав листа, сповіщаючи про швидке перебування. 12. Він наблизився: від нього віяло холодом. 13. «Як тобі подобається мій горбач! – сказав Борис Петрович. - Пр ... принадний ». 14. Такий був жах Макбета, коли, готовий сісти на королівський престол, він побачив на ньому закривавлену тінь Банкуо ... 15. Таємничі відповіді Ольги, іноді її творча холодність все більше і більше спалахували Юрія. 16. Але в тому й принадність любові; вона перетворює нас на дітей, дарує золоті сни.
Правопис -о-е-е- після шиплячих і ц
Правопис О, Е, Е після шиплячих може представляти певну складність. Це зв'язано з тим що даний вибірзалежить від низки умов: якої частини мови належить слово й у частині слова перебуває орфограмма.