Цілі уроку:
- поглибити та узагальнити знання з дихальної системи, вивчити будову легень та їх роль.
Завдання уроку:
Навчальні: вивчити анатомічні особливості легень людини та навчитися розрізняти легеневе та тканинне дихання;
Розвиваючі: продовжити формування в учнів інтелектуальних умінь;
Виховні: виховання моральних якостей особистості та розширення кругозору.
Основні терміни:
Легкі- парний орган, що займає майже весь об'єм грудної клітки. Розрізняють праве та ліве легке. Вони є органами повітряного дихання у людини, всіх ссавців, птахів, плазунів, більшості земноводних, а також у деяких риб (двоядишних, кістеперих і багатоперів). Легкими називають органи дихання у деяких безхребетних тварин (у молюсків, голотурій). У легень здійснюється газообмін між повітрям, що знаходиться в паренхімі легень, і кров'ю, що протікає по легеневих капілярах.
Легеневий подих- обмін газів між кров'ю та атмосферним повітрям, що відбувається в органах дихання.
Обмін газів між кров'ю та клітинами тканин.
Хід уроку:
Перевірка домашнього завдання.
Дайте коротку відповідь на запитання:
1.Що таке дихання і для чого воно нам потрібне?
2.Що є система органів дихання?
3. Які існують види дихання?
4. Що стосується верхніх дихальних шляхів?
5. Що стосується нижніх дихальних шляхів?
Легкі.
Легкі є основним органом дихальної системи. Це парний орган, що займає майже весь об'єм грудної клітки. Розрізняють праве та ліве легке. За формою вони є усічені конуси, верхівкою звернені до ключиці, а увігнутою основою - до бані діафрагми (на малюнку 1 представлені легкі людини).
Мал. 1. Легкі людини.
Верхівка легені досягає I ребра. Зовнішня випукла поверхня прилягає до ребрів. З внутрішньої сторони, зверненої до середостіння, у кожну легеню входять головний бронх, легенева артерія, легеневі вени та нерви. Вони утворюють корінь легені; в ньому знаходиться велика кількість лімфатичних вузлів, що захищають від проникнення в легені патогенних мікроорганізмів. Місце входження бронхів та судин у легені називається воротами легені. На малюнку 2 можна подивитися, де вони розташовані.
Мал. 2. Ворота легені та бронхіальне дерево.
За своїми розмірами праве легке ширше та коротше, ніж ліве. Ліва легеня в нижньопередній області має виїмку, утворену серцем. Кожне легеня ділиться на частки, праве - на три, ліве - на дві. Численні розгалуження бронхів становлять бронхіальне дерево.
Тканина легені складається з пірамідальної форми часточок (довжиною 25 мм, шириною 15 мм), основа яких звернена до поверхні. У вершину часточки входить бронх, який послідовним розподілом утворює у ній 18-20 кінцевих бронхіол. Кожна з останніх закінчується структурно-функціональним елементом легень – ацинусом. Ацинус складається з 20-50 альвеолярних бронхіол, що поділяються на альвеолярні ходи; стінки тих та інших густо усіяні альвеолами. Кожен альвеолярний хід переходить у кінцеві відділи – 2 альвеолярні мішечки.
Альвеоли (діаметр - 0,15 мм) являють собою напівкулясті випинання і складаються з сполучної тканини та еластичних волокон, вистелені тонким прозорим епітелієм і обплетені мережею кровоносних капілярів. В альвеолах відбувається газообмін між кров'ю та атмосферним повітрям. При цьому кисень та вуглекислий газ проходять у процесі дифузії шлях від еритроциту крові до альвеоли, долаючи сумарний дифузійний бар'єр з епітелію альвеол, базальної мембрани та стінки кровоносного капіляра загальною товщиною до 0.5мкм за 0.3с. На малюнку 3 наведено приклад альвеол.
Мал. 3. Альвеоли.
Т.к. легені – один із найважливіших органів людини, на них досить часто проводять операції:
Легеневе та тканинне дихання.
Розрізняють легеневе дихання, що забезпечує газообмін між повітрям та кров'ю, та тканинне дихання, що здійснює газообмін між кров'ю та клітинами тканин.
Обмін газів у легенях відбувається завдяки дифузії (рисунок 4).
Мал. 4. Дифузія.
Приклад дифузії молекул представлений на відео:
Кров, що надійшла від серця до капілярів, що обплітають легеневі альвеоли, містить багато вуглекислого газу. У повітрі легеневих альвеол його мало, тому він залишає кровоносне русло і перетворюється на альвеоли. Кисень надходить у кров також завдяки дифузії. У крові вільного кисню мало, тому що його безперервно пов'язує гемоглобін, що знаходиться в еритроцитах, перетворюючись на оксигемоглобін. Стала артеріальною кров залишає альвеоли і по легеневій вені прямує до серця. Для того, щоб газообмін проходив безперервно, необхідно, щоб склад газів у легеневих альвеолах був постійним. Ця постійність і підтримується легеневим диханням: надлишок вуглекислого газу виводиться назовні, а поглинений кров'ю кисень відшкодовується киснем із свіжої порції зовнішнього повітря.
Тканинне дихання відбувається у капілярах великого кола кровообігу, де кров віддає кисень та отримує вуглекислий газ. У тканинах мало кисню, і тому відбувається розпад оксигемоглобіну на гемоглобін та кисень. Кисень переходить у тканинну рідину і там використовується клітинами для біологічного окиснення органічних речовин. Енергія, що виділяється при цьому, використовується для процесів життєдіяльності клітин і тканин. Вуглекислого газу в тканинах накопичується багато. Він надходить у тканинну рідину, та якщо з неї в кров. Тут вуглекислий газ частково захоплюється гемоглобіном, а частково розчиняється чи хімічно зв'язується солями плазми. Венозна кров забирає його у праве передсердя, звідти він надходить у правий шлуночок, який по легеневій артерії виштовхує венозну кров у легені – коло замикається. У легенях кров знову робиться артеріальною і, повернувшись у ліве передсердя, потрапляє в лівий шлуночок, а з нього у велике коло кровообігу.
Чим більше витрачається кисню в тканинах, тим більше кисню потрібно з повітря для компенсації витрат. Ось чому за фізичної роботи одночасно посилюється і серцева діяльність, і легеневе дихання. На малюнку 5 можна подивитися, що є тканинне дихання.
Мал. 5. Тканинне дихання.
Висновки.
1.Легкі займають весь вільний простір грудної порожнини. Розширена частина легень прилягає до діафрагми. Головні бронхи, легеневі артерії та вени входять у легені з внутрішньої сторони, що межує із серцем. Місце їхнього входу називають «воротами легень».
2.Легеневий подих - це дихання, під час якого в органах дихання відбувається обмін газів між кров'ю і атмосферним повітрям.
3. Тканинне дихання відбувається у капілярах великого кола кровообігу, де кров віддає кисень та отримує вуглекислий газ.
Контролюючий блок.
1.Що таке легкі і яке їхнє будова?
2.Що таке легеневе дихання?
3. Що таке тканинне дихання?
4.Завдяки чому відбувається обмін газів у легенях?
Домашнє завдання.
Підготуйте повідомлення про легеневе та тканинне дихання та порівняйте їх між собою.
Куріння – одна з найстрашніших вад людства. Шкідлива звичка, що обернулася локальною хворобою, яка переросла спочатку в епідемію, а дуже скоро в пандемію. Сьогодні тютюнопаління перестало бути прерогативою «шляхетних донів», «аристократичних серів» та «великодушних панів». Курять всі категорії населення Землі, різного віку та обох статей. Курять потай і відкрито, дорогий тютюн і недопалки, на вулиці та вдома.
Тютюнопаління страшне не лише погіршенням здоров'я курця, але й шкідливим впливом на оточуючих. По суті це не індивідуальна хвороба, а соціальна.
Насамперед страждають органи дихання. 98% смертей від раку гортані, 96% смертей від раку легень, 75% смертей від хронічного бронхіту та емфіземи легень зумовлені курінням. Тютюновий дим містить понад 4000 хімічних сполукбільше сорока, з яких викликають рак, а також кілька сотень отрут, включаючи нікотин, ціанід, миш'як, формальдегід, вуглекислий газ, окис вуглецю, синильну кислоту і т.д. У сигаретному димі є радіоактивні речовини: полоній, свинець, вісмут. Пачка цигарок на день – це близько 500 рентгенів опромінення за рік! Температура тліючої сигарети 700 – 900 градусів! Легкі курця зі стажем - чорна маса, що гниє.
Подивіться відео, в якому показано вплив нікотину на легені:
Список літератури:
1. Урок по темі «Дихальна система. Легеневий та тканинний подих» Червякова С.М., вчитель біології, МОУ "Мещеринська ЗОШ №1".
2. Урок на тему «Будова легень. Газообмін у легені та тканинах» Стафійчук Н.І., вчитель біології, ЯНАО, п. Вингапуровський.
3.Нікішов А.І., Рохлов В.С., Людина та її здоров'я. Дидактичний матеріал. М., 2001.
Відредаговано та надіслано Борисенка І.М.
Над уроком працювали:
Черв'якова С.М.
Стафійчук Н.І.
Борисенко І.М.
Запорожець О.
Поставити питання про сучасну освіту, висловити ідею або вирішити проблему, що назріла Ви можете на Освітній форум
"Гігієна дихання" - Через легені за 1 хв проходить близько 100 л повітря. Внутрішня будовалегені. Спостереження: Постірова плевра. Бронхі – бронхіоли – альвеоли. Звук. Дихальна система. Перша допомога та гігієна органів дихання. Зовнішнє. Цілі та завдання уроку: Біологічне значення дихання: Газообмін у тканинах та легенях.
«Біологія 8 клас дихання» - Як здійснюється процес вдиху та видиху? Порожнечі, що утворюються, будуть заповнюватися повітрям. Такий стан називається емфіземою легень. Регулювання дихання. Органи дихання. Механізм вдиху та видиху. Механізми легеневого дихання. Як називається процес газообміну між повітрям у легенях та кров'ю. Модель Дондерс.
«Дихання рослин» - Усі органи рослини дихають. Сутність процесу дихання. Який газ рослини виділяють у процесі дихання? Який вплив на дихання рослин має запиленість повітря? Звідки беруться у повітрі домішки? Досвід: В який час доби дихають рослини? Умови, що впливають дихання рослин. Зробіть висновок. Які дерева, стійкі до запиленого повітря, ви знаєте?
"Дихання" - Основні структурні елементи апарату зовнішнього дихання у ссавців. Легкі та стінка грудної порожнини. Резервний обсяг видиху. Центральні хеморецептори. Гортань. Продовгуватий мозок. Внутрішні міжреберні м'язи. розчинений СО2 (7%). Еритроцит. Системний капіляр. Зворотний зв'язок у системі дихання.
«Дихання людини» - 7) Після розслаблення проповзаємо по діафрагмі-на інший бік грудної клітки. Дихання є сполучною ланкою між людиною та довкіллям проживання. Нам пора! 5) У легень ділимося на пари, і кожна пара їде окремою гіркою. Подорож «Бобіка». Сьогодні ми вирушимо разом зі мною у подорож!
"Значення та будова органів дихання" - Альвеоли або легеневі бульбашки. Вибрати пропозиції, які відповідають вашому настрою. Трахея. Будова гортані. Сократ. Будова трахеї. Рефлексія. Сьогодні на уроці: Мене здивували відповіді хлопців та дівчат. Легкі. Трп. Захворювання органів дихання». Будова носової порожнини та горлянки. Тема: «Значення дихання.
Щоб подивитися презентацію з картинками, оформленням та слайдами, скачайте її файл і відкрийте PowerPointна комп'ютері.
Текстовий вміст слайдів презентації: Бояринцева С.В.вчитель біології МОУ ЗОШ №36г. Магнітогорська Цілі уроку: Поглибити та узагальнити знання з дихальної системи, вивчити будову легень та їх роль. Завдання уроку: Вивчити анатомічні особливості легень людини та навчитися розрізняти легеневе та тканинне дихання; Продовжити формування в учнів інтелектуальних умінь; Виховання моральних якостей особистості та розширення кругозір 1. Що таке дихання і для чого воно нам потрібно? 2. Що являє собою система органів дихання? 3. З яких основних етапів складається процес дихання? 4. Що відноситься до верхніх дихальних шляхів? Що стосується нижніх дихальних шляхів?6. Як відбувається голосоутворення?7. Який орган називають органом голосоутворення? Це парний орган, що займає майже весь об'єм грудної клітки. Розрізняють праве та ліве легке. За формою вони являють собою усічені конуси, зверху звернені до ключиці, а увігнутою основою - до куполу діафрагми. З внутрішньої сторони, зверненої до середостіння, у кожну легеню входять головний бронх, легенева артерія, легеневі вени та нерви. Вони утворюють корінь легені; в ньому знаходиться велика кількість лімфатичних вузлів, що захищають від проникнення в легені патогенних мікроорганізмів. Кожне легке ділиться на частки, праве – на три, ліве – на дві. Численні розгалуження бронхів складають бронхіальне дерево. Тканина легені складається з пірамідальної форми часточок (довжиною 25 мм, шириною 15 мм). У вершину часточки входить бронх, який утворює у ній 18-20 кінцевих бронхіол. Кожна з останніх закінчується структурно-функціональним елементом легень – ацинусом. Ацинус складається з 20-50 альвеолярних бронхіол, що поділяються на альвеолярні ходи; стінки тих та інших густо усіяні альвеолами. Кожен альвеолярний хід переходить у кінцеві відділи – 2 альвеолярні мішечки. Альвеоли (d= 0,15 мм) напівкулясті випинання і складаються з сполучної тканини та еластичних волокон, вистелені тонким прозорим епітелієм і обплетені мережею кровоносних капілярів. В альвеолах відбувається газообмін між кров'ю та атмосферним повітрям. Легеневий подих, що забезпечує газообмін між повітрям і кров'ю. Тканинне дихання, що здійснює газообмін між кров'ю та клітинами тканин. 1.Легкі займають весь вільний простір грудної порожнини. Розширена частина легень прилягає до діафрагми. Головні бронхи, легеневі артерії та вени входять у легені з внутрішньої сторони, що межує із серцем. Місце їхнього входу називають «воротами легень». 2.Легеневий подих - це дихання, під час якого в органах дихання відбувається обмін газів між кров'ю і атмосферним повітрям. 3. Тканинне дихання відбувається у капілярах великого кола кровообігу, де кров віддає кисень та отримує вуглекислий газ. 1.Що таке легкі і яке їхнє будова? 2.Що таке легеневе дихання? 3. Що таке тканинне дихання? 4.Завдяки чому відбувається обмін газів у легенях? §27, відповідати питання.
Додані файли
Клас: 8
Презентація до уроку
Назад вперед
Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.
Завдання уроку:
- Освітні
- поглибити знання про газообмін у легенях та тканинах, про фізіологічний зв'язок кровоносної та дихальних систем.
- довести значення легень у сталості внутрішнього середовища організму.
- дати поняття про механізм вдиху та видиху.
- Розвиваючі
- формувати вміння учнів у проведенні експерименту;
- розвивати логічні вміння у знаходженні причинно-наслідкових зв'язків, формулюванні висновків;
- Розвивати вміння проводити досліди із самоспостереження;
- розвивати творче мислення та мовлення учнів;
- продовжити формування навичок самостійної роботи з джерелом інформації, навичок роботи у групі та парі.
- Виховні
- розширення кругозору учнів та формування інтересу до предмета;
- розвиток комунікативних здібностей.
Тип уроку:урок вивчення та первинного закріплення нових знань з елементами проблемного навчання.
Методи навчання:
- метод евристичної бесіди (вирішення проблемних питань),
- частково-пошуковий лабораторний метод (обговорення результатів досвіду),
- метод роботи з дидактичним матеріалом.
План уроку:
1. Актуалізація знань.
2. Вивчення нового матеріалу:
а) демонстраційний експеримент: склад повітря, що вдихається і видихається (бесіда)
б) газообмін у легенях (анімація)
в) газообмін у тканинах.
г) дихальні рухи (демонстраційний експеримент, відеоролик, модель Дондерса) 3. Закріплення (робота з тестом на слайді, у робочому аркуші)
4. Рефлексія
5. Підбиття підсумків уроку.
6. Домашнє завдання
ХІД УРОКУ
I. Організаційний момент
Вітання. (Під час уроку школярі працюють у робочих аркушах: Додаток 1 , Додаток 2 )
Вчитель:Згадайте, яку тему ви вивчали на попередньому уроці, з якими поняттями познайомились? (Відповіді учнів)
Сьогодні на уроці ми закріпимо ваші знання про будову та функції дихальної системи, про взаємозв'язок будови органів дихання та їх функції та продовжимо вивчення теми: «Дихання».
1. Біологічний диктант
2. Виберіть правильні відповіді.
3. Вставте пропущені слова:
4. Розташуйте послідовно органи, що утворюють повітроносні шляхи, починаючи з носової порожнини.
Після закінчення роботи учні здійснюють взаємоперевірку, оцінюють роботи.
Перевіряємо роботу учнів біля дошки (перевіряє учень, коментує правильність виконання завдання)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Визначення проблеми та мети уроку, яка може бути поставлена на підставі проведення досвіду з виявлення вуглекислого газу в повітрі, що видихається.
Завдання.У пробірки налийте вапняну воду та опустіть у неї скляну трубку. В одну із пробірок зробіть кілька видихів через цю трубку, а в іншу продуйте повітря через «грушу». Погляньте, що станеться з вапняною водою. Зробіть висновок про те, який газ міститься в повітрі, що видихається.
Евристична розмова:
– Як змінилася вода у пробірках? (В одній із пробірок вона стала каламутною).
- У якій пробірці вода помутніла? (В яку потрапляло повітря, що видихається).
- Який можна зробити висновок? (У повітрі, що видихається, міститься речовина, яка вступила в реакцію з вапняною водою.)
– Як ви вважаєте, що це за речовина? (Вуглекислий газ).
– Куди зник кисень? (Проник у кров)
Завдання:вивчивши текст підручника, порівняйте склад повітря, що вдихається і видихається, і заповніть таблицю. Зробіть висновок про те, що ж сталося з повітрям у легенях?
Бесіда
Вчитель:Який відсотковий вміст кисню і вуглекислого газу у повітрі, що вдихається і видихається?
- Як кількісно змінюється склад повітря, що видихається і вдихається?
- Проаналізуйте дані таблиці, порівняйте, зробіть висновок про склад повітря, що вдихається і видихається.
Учні:З таблиці видно, що у повітрі, що видихається, збільшується кількість вуглекислого газу майже на 4%, а у вдихуваному повітрі збільшується кількість кисню майже на 5%.
Вчитель:Як ви вважаєте, якою є мета нашого уроку? (Як відбувається газообмін в організмі людини та її механізми?)
Повідомлення теми: «Газообмін у легенях та тканинах. Дихальні рухи»
Вчитель:Як це відбувається? Чому в повітрі, що видихається, збільшується кількість вуглекислого газу і зменшується кількість кисню? (Проблемне питання)
Відповісти це питання ви зможете, коли познайомитеся з тим, як здійснюється газообмін в організмі.
Відео-ролик «Газообмін у легенях та тканинах»
Вчитель:Яке фізичне явище є основою газообміну? Що називається дифузією? (Дифузія – фізичне явище, коли молекули будь-якого газу, якщо їх концентрація велика, прагнуть проникнути крізь проникні їм оболонки туди, де їх концентрація мала.)
Вчитель:Як же протікає процес газообміну в легенях та тканинах? Про це ви дізнаєтесь, попрацювавши з текстом.
Робота в групах із текстом:
1 група: «Газообмін у легенях»
2 група: «Газообмін у тканинах»
Газообмін у легенях
Прочитайте статтю у підручнику «Газообмін у легенях» та заповніть таблицю (прийом «Бортовий журнал»).
Відома інформація | Нова інформація |
Завдання: заповніть
1. Який фізичний процес є основою газообміну?
Найважливіший механізм газообміну…
2. Де відбувається легеневий газообмін?
Легеневий газообмін відбувається…
3. Яка кров надходить у легеневі капіляри?
У легеневі капіляри надходить…
4. Що відбувається з кров'ю у легеневих капілярах?
5. Яка кров залишає легеневі капіляри?
Легкові капіляри залишає…
6. Чому згодом падає інтенсивність дифузії?
Запишіть висновок:
При газообміні в легенях кров у капілярах легень малого кола кровообігу насичується ___________________ і віддає ____________________, з __________________ перетворюється на _________________________ .
- Виконайте завдання, здійсніть самоконтроль. Запишіть результат "+" або "-".
Обговорення результатів роботи. Учні, які правильно відповіли на запитання, отримують бонуси.
Вчитель:Результатом газообміну в легенях стало перетворення венозної крові на артеріальну. А навіщо потрібен кисень нашому організму? (Для обміну речовин)
Щоб у нашому організмі проходили реакції обміну речовин, кисень зі струмом крові має потрапити до кожної клітини нашого тіла. Цьому сприяє газообмін у тканинах.
Газообмін у тканинах
Прочитайте статтю у підручнику «Газообмін у тканинах» та заповніть таблицю (прийом «Бортовий журнал»)
Відома інформація | Нова інформація |
1. Завдяки чому здійснюється тканинне дихання?
Тканинне дихання здійснюється завдяки …
2. Чому у тканинах мало кисню?
У тканинах мало кисню, бо…
3. Чому у тканинах багато вуглекислого газу?
У тканинах багато вуглекислого газу тому, що…
4. Що відбувається з кров'ю при тканинному диханні?
Запишіть висновок:
При тканинному диханні кров у капілярах тканин великого кола кровообігу насичується ___________________ і віддає ____________________, з __________________ перетворюється на _________________________ .
Здійсніть самоконтроль, відзначивши результат "+" або "-".
Обговорення результатів роботи . Під час обговорення учні заповнюють таблицю
Бесіда
1. У чому подібність і в чому відмінність процесу газообміну в легенях та тканинах?
Подібність полягає в тому, що в обох випадках газообмін здійснюється через стінки капілярів за рахунок дифузії. Відмінність полягає в тому, що під час газообміну в тканинах гемоглобін віддає кисень клітинам, забирає вуглекислий газ, і кров стає венозною, а в легенях відбувається зворотний процес – вуглекислий газ із венозної крові через стінки альвеол потрапляє у дихальні шляхи та зовнішнє середовище, акі тим самим шляхом надходить у кров, яка стає артеріальною і вступає у поєднання з гемоглобіном.
2. Які системи внутрішніх органів пов'язані між собою? (Дихальна та кровоносна)
Узагальнюємо сказане, записуємо висновки у зошит.
Висновки:
1. В основі газообміну в легенях та тканинах лежить процес дифузії. (Гази переміщаються з області більшої концентрації в область меншої концентрації)
2. Кисню багато в альвеолах і мало в капілярах, вуглекислого газу, навпаки, мало в альвеолах і багато в капілярах.
3. У легких кисень через тонкі стінки альвеол і капілярів надходить із повітря в кров, а вуглекислий газ із крові у повітря. Кров стає артеріальною (мале коло кровообігу).
4. У тканинах кисень надходить із крові у тканинну рідину, потім у клітини, а вуглекислий газ із тканин перетворюється на кров. Кров стає венозною (велике коло кровообігу).
Робота з визначення змін обсягу грудної клітки при вдиху та видиху. Для виконання роботи вчитель викликає до дошки двох учнів, які виконують завдання за таким планом:
1. Виміряйте коло грудей при спокійному і глибокому вдиху та видиху, внесіть ці дані в таблицю на дошці (учні класу роблять відповідні записи в робочих зошитах).
Зміни об'єму грудної клітки при вдиху та видиху.
Поясніть, чому змінюється об'єм грудної клітки при спокійному та глибокому диханні?
2. Зробіть висновки із спостережень.
Учні легко роблять висновки про те, що при вдиху змінюється коло грудної клітки та великі зміни відбуваються при глибокому вдиху.
3. Перегляд відеоролика про дихальні рухи, модель Дондерса – розмова.
Завдання.Заповніть узагальнюючу таблицю.
Регуляція дихання: робота зі слайдами
IV. Закріплення
– А зараз, хлопці, для закріплення теми, ви виконаєте завдання
1. Тест на закріплення – робота зі слайдом
2. Завдання у робочому аркуші
Розташуйте наведені нижче процеси в логічній послідовності.
а) надходження кисню до клітин тіла;
б) надходження кисню до тканинної рідини;
в) надходження повітря у легені;
г) видалення повітря із легень;
д) надходження вуглекислого газу з клітин у тканинну рідину;
е) надходження вуглекислого газу до капілярів тканин;
ж) перенесення вуглекислого газу від тканин до легень, що здійснюється кров'ю;
з) дифузія кисню в капілярах, які знаходяться у легенях;
і) перенесення кисню від легень до тканин, що здійснюється кров'ю.
Для виконання завдання ви можете скористатися текстом підручника. На виконання завдання подається 5 хвилин. (Відповідь зачитує учень першим, хто правильно виконав це завдання. Правильна відповідь: в, з, і, б, а, д, е, ж, г).
так ні не знаю
VI. Домашнє завдання
Тема «Газообмін у легенях та тканинах. Дихальні рухи»
Теми повідомлень (випереджальне завдання)
1. Невидимі вороги у повітрі.
2. Вплив куріння на органи дихання.
3. Навколишнє середовище та здоров'я людини.