Марина Скараєва
Новаторські технології. Використання ІКТ у ДОП
«У давнину люди навчалися для того, щоб удосконалювати себе. Нині навчаються для того, щоб здивувати інших Конфуцій. (Слайд 2)
« Технологія» , при перекладі з грецької (techne)означає мистецтво, майстерність, вміння, але це що інше, як процеси.
Отже, використанняв освітньому процесі ДНЗ інновацій– це не модна тенденція, а вимога часу! (Слайд 3)
Що ж таке? інноваційні технології"? (Слайд 4)
Інноваційні технології- це організаційно - методичний інструментарій педагогічного процесу в ДНЗ (система методів, способів, прийомів навчання, виховних засобів, спрямований на досягнення позитивного результату в сучасних умовах та на реалізацію Федеральних державних освітніх стандартів дошкільної освіти. Одним з основних напрямків використання інноваційних технологій є ІКТ. (Слайд 5)
Що мається на увазі під терміном "інформаційно-комунікаційні технології"? (Слайд 6)
Інформаційно-комунікаційні технології(ІКТ)- це особистісно-орієнтовані технології, що сприяють реалізації принципів диференційованого та індивідуального підходу до навчання. (Слайд 7)
Що включають ІКТ? (Слайд 8)
ІКТ кошти: телевізор, фотоапарат, мультимедіа, магнітофон, комп'ютер та звичайно інтерактивне обладнання. (Слайд 9)
У чому полягає актуальність використання ІКТ у ДОП? (Слайд 10)
Актуальність проблеми:
(Слайд 11)
Процес інформатизації в установах дошкільної освіти обумовлений вимогою сучасного суспільства, що розвивається.
Випливає з Концепції Національної програми інформатизації – «інформатизація освіти спрямована на формування та розвиток інтелектуального потенціалу нації, удосконалення форм та змісту навчального процесу, запровадження комп'ютерних методів навчання».
Комп'ютер, мультимедійні та інтерактивні засоби – інструменти для обробки інформації, які можуть стати потужним технічним засобом навчання, засобом комунікації, необхідної для спільної діяльності педагогів, батьків та дошкільнят.
Якими документами ми керуємося при використанні ІКТ?
(Слайд 12)
Документи:
(Слайд 13)
1. Федеральний закон "Про освіту в РФ"
2. "Федеральний державний освітній стандарт дошкільної освіти"
3. «Санітарно - епідеміологічні вимоги до влаштування, утримання та організації режиму роботи дошкільних освітніх організацій»
4. Нормативні документи
5. Прийняття державному рівні Стратегії розвитку інформаційного суспільства
6. Реалізація програми «Електронна Росія»
7. Розробка Національної освітньої концепції «Наша Нова школа»
Цілі:
(Слайд 14)
Проникнення сучасних інформаційних технологійу сферу освіти дозволяє педагогам якісно змінити зміст, методи та організаційні форми навчання.
Посилення інтелектуальних можливостей дітей в інформаційному суспільстві, а також гуманізація, індивідуалізація процесу навчання та підвищення якості навчання на всіх щаблях освітньої системи.
Сучасна дитина? Який він? (Слайд 15)
Особливості розвитку дітей свідчать, що вони відрізняються від їхніх однолітків минулого століття і вимагають сучасного підходу у вихованні, освіті та розвитку.
Тому педагоги дошкільних закладів стали активно використовувати ІКТяк основне досягнення в роботі з дітьми І я не виключення. Самостійно освоївши комп'ютерні технології, мультимедійне та інтерактивне обладнання, я застосовую свої вміння та навички у роботі з дітьми. (Слайд 16)
Тому важко не погодитись з висловом нашого президента В. В. Путіна: «Нові знання та технологіїне повинні лежати під сукном, не повинні залишатись мертвим вантажем. Ми з вами все чудово розуміємо – такий капітал, як відомо, дуже швидко знецінюється та старіє. Щоб цього не сталося, належить сформувати та наново створити механізми розповсюдження інформації, зробити її відкритою та максимально доступною, через використання ІКТ». (Слайд 17)
Що можна сказати про переваги ІКТ? (Слайд 18)
У порівнянні з традиційними формами навчання дошкільнят комп'ютерне, мультимедійне та інтерактивне обладнання має поряд переваг: (Слайд 19)
Подання інформації на екрані комп'ютера в ігровій формі викликає у дітей величезний інтерес;
У доступній формі, яскраво, образно, піднести дошкільникам матеріал – рухи, звук, мультиплікація надовго привертає увагу дитини;
Заохочення дитини за їх правильному вирішенні самим комп'ютером є стимулом пізнавальної активності дітей;
Надає можливість індивідуалізації навчання;
Дитина сама регулює темп і кількість розв'язуваних ігрових навчальних завдань;
У процесі своєї діяльності дошкільник набуває впевненості у собі, у цьому, що він багато може;
Дозволяє моделювати такі життєві ситуації, які не можна побачити у повсякденному житті (Політ ракети, повінь, несподівані та незвичайні ефекти);
Комп'ютер дуже "терплячий", ніколи не лає дитину за помилки, а чекає, поки вона сама виправить їх, заохочує дітей при вирішенні проблемних завдань та подоланні труднощів
Що можна сказати про недоліки ІКТ? (Слайд 20)
Недоліки ІКТ:
(Слайд 21)
При впровадженні комп'ютерних технологійнавчання в дитячих садках виникають труднощі економічного характеру: не вистачає коштів на технічне оснащення приміщень, створення локальної мережі всередині установи, здійснення необхідної технічної підтримки, придбання ліцензійного програмного забезпечення та прикладних програмних засобів.
Залишається актуальною проблема професійної компетенції педагогів: необхідно вміти не тільки користуватися сучасною технікою, а й створювати власні освітні ресурси, бути грамотним користувачем мережі Інтернет.
Надмірне поводження з комп'ютером може призвести до погіршення зору дитини, а також негативно позначиться на її психічному здоров'ї.
Особливо це небезпечно для сором'язливих дітей.
Не можна покладатися тільки на комп'ютер, мультимедіа та ІД.
Дитина – маленька людина, може формуватися і розвиватися, лише спілкуючись із людьми, і, живучи у світі.
Необхідні умови для збереження здоров'я дитини при використанні ІКТ. (Слайд 22)
(Слайд 23)
Безпосередньо освітню діяльність з використаннямВД для дітей 5-7 років слід проводити не більше 1 разу протягом дня і не частіше
3 рази на тиждень у дні найвищої працездатності: у вівторок, середу та четвер.
Допустима відстань від екрану до стільців, на яких сидять діти – 2 – 2,5 метри.
Тривалість інтерактивних ігор для дітей 5 років має перевищувати 10 хвилин, а дітей 6-7 років - 15 хвилин.
Після закінчення НОД з дітьми проводять гімнастику для очей.
Т. О. при грамотному використанні ІКТ, при правильній організації освітнього процесу комп'ютерні програми для дошкільнят використовуватисяпрактично без ризику для здоров'я дітей. (Слайд 24)
Використання ІКТ у ДОП:
(Слайд 25)
ІКТ як взаємодії з соціумом.
ІКТ як засіб співпраці з батьками.
ІКТ з організацією методичної роботи з педагогічними кадрами.
ІКТ для дітей як засіб передачі та зберігання інформації, у різних ігрових технологіях.
Розробка технологій, дидактичних посібників, проектів із включенням ІКТ.
ІКТ як супровід програми.
ІКТ як навчання, з організацією освітнього процесу з дітьми.
Основний вид діяльності дошкільнят – гра. Через гру проявляється, формується та розвивається особистість дитини.
А використаннякомп'ютерних ігор сприяє підвищенню ефективності навчання дітей, розвитку інтелектуальних та творчих можливостей. (Слайд 26)
ВИСНОВОК. (Слайд 27)
В.В. Путін: «Інтернет та ІКТ – це можливість спілкування, самовираження, це інструмент підвищення якості життя, інформаційної забезпеченості суспільства» (Слайд 28)
У нашій дошкільній освітній установі ми активно використовуємо новаторські технології. На базі нашого ДНЗ у січні 2015 року проходив семінар – практикум з підготовки дітей до школи, через використаннясучасних педагогічних технологій, зокрема щодо застосування ІКТ.
Дякую за увагу! Творчих успіхів! (Слайд 30)
Відкрите заняття з використанням ІКТ у ДОП
- Домівець Мафаня в гостях у хлопців.
Завдання:Розвивати мовлення, логічне та образне мислення, творчі здібності у дітей; Продовжувати формувати вміння знаходити відповідь на поставлене завдання, вихід із ситуації, що склалася; Закріпити вміння зображати образ казкових героїв, передаючи їх характерні риси; вміння виразно з природними інтонаціями брати участь у інсценування. Формувати потребу в читанні, виховання чуйності до художнього слова, виховувати доброту, чуйність, любов до казок, до тварин, уміння співпереживати
Матеріал:
Електронний додаток до заняття в середовищі PowerPoint-презентація «Вгадай чий голосок»; презентація «Чи знаєш ти казки? », ілюстрації книг, пазли з казок, музична гра-фонограма пісні «Хоп-Хоп» Іграшка- Домівок Мафаня
1. Організаційний момент. Загадування загадки
Не кущ, а з листочками, Не сорочка, а пошита.
Не людина, а розповідає- Книга)
2. Читання вірша: «Книжкини секрети»
Якщо хочеш багато знати,
Вслухайся в поради.
Навчися розпізнавати
Книжкові секрети.
І непотрібних книжок немає.
Якщо швидкий літак
У небо кинувся,
Знає свій секрет – пілот.
Він йому вчився.
У кожній книжці – свій секрет,
І непотрібних книжок немає.
Якщо мама на обід
Варить щі та кашу,
Має свій секрет,
Теж дуже важливий.
Знайте, всі дівчата,
Знайте, всі хлопчаки:
У кожній книжці – свій секрет!
Усі читайте книжки
Оголошення теми
Вихователь, Сьогодні ми пограємося з казками. Скажіть, а чим казки відрізняються від оповідань? :(Відповіді дітей) -У казках відбувається те, чого не буває у звичайному житті. Звірі вміють розмовляти, люди користуються чарівними предметами. - Хто пам'ятає, що було написано на камені, коли ми з вами читали билини про Іллю Муромця (на підлозі вихователь розстилає три доріжки) Ось і у нас є написи і доріжки: вліво підете розумними станете, вправо підете сильними станете. Якщо прямо підете - нічого робити не треба. Я пропоную вибрати вам дорогу, якою ви хотіли б піти і пройшовши ними ми з вами потрапимо в казку. (Діти проходять по обраній доріжці, вихователь уточнює у 2-3 осіб, чому він пішов цією доріжкою, а не іншою)
Пропоную розділитись на дві команди, щоб пограти з казками- За кожну правильну відповідь команда отримує жетон – 1 бал. За неправильну відповідь – бали віднімаються. Перемагає та команда, яка набере більшу кількість балів.)
Діти, а от і казковий герой Мафаня. У назвах прочитаних ним книжок Мафаня зробив помилки. "Відновіть" справжні назви казок і книг, змінивши в них лише по одній літері.
1команді-«Шурочка Ряба», російська народна казка. ("Курочка Ряба".)
2 команді-"Золота рубка", російська народна казка. ("Золота рибка".)
1команді-«Гуслі-лебеді», А. Н. Толстой. («Гусі-лебеді».)
2 команді-«Косбак», російська народна казка. («Колобок».)
1 команді-«Кепка», російська народна казка. («Ріпка».)
2 команді-«Червона тапочка», Ш. Перро. ("Червона Шапочка".)
Мафаня просить нагадати йому назву казок – він стільки казок у нас у групі наслухався, що все у нього в голові переплуталося
Царівна жаба)
Мороз? (Іванович)
По щучому (веління)
Сестриця Оленка (І братик Іванко)
1командіЯ прочитав книжку з російськими народними казками, але назви цих казок забув. Пам'ятаю тільки, що у першій казці були дід, бабця, онука, Жучка, кішка та ще хтось. Ну, вони її й витягли. Як називається ця казка? Кого із дійових осіб я не назвав? І що вони витягли? («Ріпка».)
2 команді.З другої казки пам'ятаю всіх. Діда там не було. Старий тільки зі старою. А ще заєць, лисиця, ще хтось і ведмідь. А лисиця його з'їла. Як називається казка? Кого із дійових осіб я не назвав? Кого з'їла лисиця? («Колобок».)
1команді.З третьої казки я всіх звірят пам'ятаю. Ось вони: зайчик-побігайчик, мишка-норушка, лисичка-сестричка, дзига-сірий бочок і ведмідь клишоногий. Ведмідь його й розвалив. Як називається казка? Кого із дійових осіб я не назвав? Що розвалив ведмідь? («Теремок», ведмідь).
2 команді.А ось четверту казку я пам'ятаю точно всю. У ній хтось прийшов до зайця і лишився жити в нього. Ведмідь, вовк та собачка гнали її, гнали і не змогли вигнати. А ось він вигнав. Як називається казка? Кого із дійових осіб я не назвав? Кого вигнав півень? («Зойкіна хатинка».)
Наступне завдання – Дізнайся казку з ілюстрації. Презентація "Яка це казка" (кожна команда називає казку)
Четверте завдання «презентація «Вгадай чий голосок» (діти вгадують з якої казки уривок- звучать аудіо уривки казок «3 порося», «Квітка семиквітка» «Сестриця Оленка і братик Іванко»
Завдання наступне: про кого вам розповідає Мафаня,
1- У нього немає ні ручок, ні ніжок, він має форму кулі. Хто це? (Колобок)
2- Цей герой дуже працьовитий. Він посадив маленьке насіння, з якого виріс величезний овоч, який він не зміг витягти. А допомогла йому у цьому вся його сім'я. (Діду, «Ріпка»)
1, Цей герой дуже підступний. Він з'їв маленьких козенят. (Вовк, «Вовк і семеро козенят»).
2. Всі звірі зустрілися в лісі, і жити вони стали разом в одному будиночку. І тільки один звір не увійшов до їхнього маленького будиночка і розвалив його.
(Ведмідь, «Теремок»).
Гра"Що змінилося" (з картинками).
Дітям пропонується подивитися на фланелеграф протягом п'яти секунд,
де виставлено 4-5 героїв казок та запам'ятати їх. Діти відвертаються або
заплющують очі, а педагог міняє місцями картинки, додає нові або
прибирає деякі. Діти, розплющивши очі, мають назвати всі зміни (3-4
Гра«Пазли»
Подивіться, а тут чому всі картинки розсипалися і казки переплуталися, треба швидко зібрати з них одну картинку (. Діти отримують по одному набору розрізних картинок до сюжету якої-небудь російської народної казки. Дітям необхідно зібрати ілюстрацію до казки і визначити її назву.)
Музична гра"хоп-хоп"
Підведення підсумку-підрахунок житонів-чия команда виграла.
В умовах динамічно змінного світу, постійного вдосконалення та ускладнення технологій інформатизація сфери освіти набуває фундаментального значення. Відповідно, система освіти пред'являє нові вимоги до виховання та навчання підростаючого покоління, впровадження нових підходів, які мають сприяти не заміні традиційних методів, а розширенню їх можливостей. У світі складно стояти дома, ІКТ міцно входять у виховно-освітній процес дошкільних закладів. Користування комп'ютером здійснює необхідну допомогу у моїй роботі:
1. Підбір ілюстративного матеріалу до занять, батьківських куточків, групи, інформаційного матеріалу для оформлення стендів, папок-пересування, (сканування, Інтернет; принтер, презентація).
2. Підбір додаткового пізнавального матеріалу до занять, знайомство зі сценаріями свят та інших заходів.
3. Обмін досвідом, знайомство з періодикою, напрацюваннями інших педагогів
4. Оформлення групової документації (списки дітей, відомості про батьків, діагностику розвитку дітей, моніторинг виконання програми тощо, звітів. Комп'ютер дозволить не писати звіти та аналізи щоразу, а достатньо набрати один раз схему і надалі тільки вносити необхідні зміни.
5. Створення презентацій у програмі Рower Рoint для підвищення ефективності освітніх занять з дітьми та педагогічної компетенції у батьків у процесі проведення батьківських зборів.
6. Використання цифрової фотоапаратури та програм редагування фотографій, які дозволяють керувати знімками так само просто, як фотографувати, легко знаходити потрібні, редагувати та демонструвати їх;
7. Використання відеокамери та відповідних програм (принципово новий спосіб для перегляду, зберігання та надання для загального доступу всього відеоматеріалу, можна швидко створити нехитрі фільми, додавши до відео титри, переходи між сценами, фонову музику або накладання голосу);
8. Використання Інтернету та ЦОР у педагогічній діяльності, з метою інформаційного та науково-методичного супроводу освітнього процесу у дошкільному закладі, як пошук додаткової інформації для занять, розширення кругозору дітей.
9. Оформлення буклетів, візитних карток групи, матеріалів з різних напрямів діяльності.
10. Створення медіатек, які цікаві як для педагогів, але й батьків.
Впровадження ІКТ у виховно-освітній процес дитячого садка
1. дозволяє збільшити сприйняття матеріалу з допомогою збільшення кількості ілюстративного матеріалу;
2. при створенні єдиної бази методичних та демонстраційних матеріалів для навчання у педагога утворюється більше вільного часу;
3. використання мультимедійних презентацій забезпечує наочність, що сприяє сприйняттю та кращому запам'ятовування матеріалу, що дуже важливо з огляду на наочно-образне мислення дітей дошкільного віку;
4. дозволяє стимулювати пізнавальну активність дітей та брати участь у освоєнні нових знань; (використання презентацій)
5. за допомогою комп'ютера та магнітофона можна змоделювати такі життєві ситуації, які не можна або складно показати на занятті або побачити у повсякденному житті (наприклад, відтворення звуків тварин; природи, роботу транспорту тощо);
6. заняття з використанням інформаційно-комунікаційних технологій спонукає дітей до пошукової та пізнавальної діяльності, включаючи пошук у мережі Інтернет самостійно або разом з батьками;
7. висока динаміка заняття сприяє ефективному засвоєнню матеріалу, розвитку пам'яті, уяви, творчості дітей;
Переваги комп'ютера:
1. пред'явлення інформації на екрані комп'ютера в ігровій формі викликає в дітей віком величезний інтерес;
2. несе у собі образний тип інформації, зрозумілий дошкільникам;
3. рухи, звук, мультиплікація надовго привертає увагу дитини;
4. має стимул пізнавальної активності дітей;
5. дає можливість індивідуалізації навчання;
6. у процесі своєї діяльності за комп'ютером дошкільник набуває впевненості у собі;
7. дозволяє моделювати життєві ситуації, які не можна побачити у повсякденному житті.
Для своєї роботи я використовую Інтернет-журнали «Сучасна дошкільна освіта: теорія та практика» http://sdo-journal.ru;
науково-популярний журнал "Обруч" http://www.obruch.ru;
сайт «Все для дитячого садка. http://www.ivalex.vistcom.ru,
«Виховання дітей дошкільного віку в дитячому садку та вдома» http://doshvozrast.ru, «Фестиваль педагогічних ідей» http://festival.1september.ru можна переглянути та перейняти досвід із проведення цікавих занять.
на сайті «Дитячий садок. ру» http://www.detskiysad.ru у розділі сім'я та діти представлені відомості про фізичний розвиток дітей, про основи дитячої гігієни, про значення дитячих ігор у виховному процесі, про трудове виховання дитини, про організацію святкових ранків у дитячому садку та про багато іншого.
Педагогічна бібліотека http://pedlib.ru надає доступ зборам літератури з педагогіки, її прикладним галузям, що мають відношення до виховання та навчання дітей, що постійно поповнюється. Тут розміщені популярні та наукові видання, підручники, статті.
Довідкапро використання ІКТ у діяльності
вихователя вищої категорії державного бюджетного
освітньої установи середньої загальноосвітньої школи імені В.С.Юдіна
с. Новий Буян муніципального району Красноярський
Самарської області
Дахно Олени Вікторівни
Застосування ІКТ на ігрових заняттях як полегшує засвоєння навчального матеріалу, а й надає нові змогу розвитку творчих здібностей дітей: підвищує мотивацію вихованців до вивчення нового матеріалу, активізує пізнавальну діяльність, розвиває мислення та творчі здібності дитини, формує активну життєву позицію у суспільстві.Також найбільш поширеною комунікаційною технологією та відповідним сервісом у комп'ютерних мережах стала технологія комп'ютерного способу пересилання та обробки інформаційних повідомлень, що забезпечує оперативний зв'язок між людьми. Електронна пошта може використовуватися педагогами для консультації, надсилання контрольних робіт та професійного спілкування з колегами.
З кожним днем все більше освітян починає займатися власними розробками інформаційних ресурсів та інших засобів ІКТ, багато з яких потрапляють до мережі Інтернет. Якщо навіть педагог і не займається власними розробками, він може використовувати вже створені Інтернет-ресурси.
Уміння користуватися інтернетом дозволяє бути в курсі подій, що відбуваються в педагогічних спільнотах, відстежувати анонси подій (проведення конкурсів, семінарів), отримувати консультації з актуальних проблем, розміщувати свої роботи в медіатеках, там же знайомитись з розробками заходів своїх колег – педагогів, зберігати свої файли . Спілкування на форумах із колегами з усієї Росії допомагає йти вперед у роботі вихователя. Заявити про себе та свою діяльність педагогічній спільноті допомагають соціальні мережі, де Дахно Олена Вікторівна ділиться своїми напрацюваннями.
На заняттях Дахно Олена Вікторівна застосовує інформаційні технології у процесі вивчення нових для вихованців понять, для узагальнення та систематизації набутих знань, при виконанні ігрових та творчих завдань.
Олена Вікторівна вважає, що заняття з показом мультиплікаційних фільмів набагато цікавіше, ніж розповідь вихователя. У ході занять включаю навчальне відео для дітей «Чомучка», в якому в простій та доступній формі пояснюються важкі теми: «Що таке веселка? », «Унікальна планета Земля», «Скло», «Чому дощ? », «Що таке звук? », «Як роблять папір? », «Чому у нас такий календар? », «Чому сніжинки весь час різні? »; навчальні мультфільми та телепередачі «Фіксики», «Лунтик та його друзі», «Даша-слідопит», «Шишкін ліс», «АБВГДейка», в яких в ігровій формі дітей вчать тому, як влаштований світ навколо, вчать дружити, набувати навичок впевненості у собі, поважати старших та допомагати молодшим.
Вихованці, переглядаючи матеріал в яскравій і цікавій для них формі, будучи свідками того, що відбувається на екрані землетрусу, пожежі, грози, беручи активну участь у пригодах героїв, вчаться співпереживати тому, що сприяє чіткому сприйняттю матеріалу по тій чи іншій темі. Під час проведення фізкультхвилин, на заняттях творчості, релаксації використовує музику великих композиторів П. І. Чайковського, І. З. Баха, Л. Бетховена.
Використовуючи інформаційно-комунікаційні технології, не забуває про здоров'язберігаючі технології, використання технічних засобів виховання обмежую тимчасовими рамками. На заняттях використовує роздатковий матеріал, що розвиває прописи, які друкує на комп'ютері або запозичує на сайтах: портал «Сонечко», http://www.razvitierebenka.com/, http://detsad-kitty.ru/, http://skyclipart .ru/, http://www.poznayka.ru/, http://dohcolonoc.ru/. За допомогою застосування комп'ютера оформляє наочну інформацію в батьківський куточок: папки-пересування «Яблучний спас», «Зимові травми», «Домашній лікар», «Разом вчимося переходити дорогу» та ін. масляна», «23 лютого – День захисника Вітчизни».
Щодня Дахно Олена Вікторівна перебуває у стані пошуку та прагнення до вдосконалення у сфері застосування інформаційних технологій.
Опубліковано на сайтіhttp:// infourok . ru / user / dahno - tltna - viktorovna .
Документ склала заступник директора з ТДВ ________ /Гурко Є.Є./
Документ підтвердила директор ДБОУ ЗОШім. В.С.Юдіна
с.Новий Буян ____________/Арабчікова О.М./
Соціально-економічні зміни у Росії сприяли необхідності модернізації багатьох соціальних інститутів, й у першу чергу системи освіти. Нові завдання, поставлені сьогодні перед освітою, сформульовані та представлені в законі “Про освіту Російської Федерації” та освітньому стандарті нового покоління.
Інформатизація освіти у Росії – одне із найважливіших механізмів, які зачіпають все основні напрями модернізації освітньої системи. Її основне завдання – ефективне використання наступних найважливіших переваг інформаційно-комунікаційних технологій:
- можливість організації процесу пізнання, що підтримує діяльнісний підхід до навчального процесу;
- індивідуалізація навчального процесу за збереження його цілісності;
- створення ефективної системи управління інформаційно-методичним забезпеченням освіти
Ключовими напрямками процесу інформатизації ДОП є:
1. Організаційне:
- модернізація методичної служби;
- вдосконалення матеріально-технічної бази;
- створення певного інформаційного середовища.
2. Педагогічне:
- підвищення ІКТ – компетентності освітян ДНЗ;
- Використання ІКТ в освітній простір.
Відповідно до закону "Про освіту в Російській Федерації" дошкільна освіта є одним з рівнів загальної освіти. Тому інформатизація дитсадка стала необхідною реальністю сучасного суспільства. Комп'ютеризація шкільної освіти має досить тривалу історію (близько 20 років), але в дитсадку такого поширення комп'ютера ще не спостерігається. У цьому неможливо уявити роботу педагога (педагога ДНЗ у тому числі) без використання інформаційних ресурсів. Використання ІКТ дає можливість збагатити, якісно оновити виховно-освітній процес у ДНЗ та підвищити його ефективність.
Що таке ІКТ?
Інформаційні освітні технології – це усі технології у сфері освіти, що використовують спеціальні технічні засоби (ПК, мультимедіа) для досягнення педагогічних цілей.
Інформаційно-комунікаційні технології в освіті (ІКТ) – це комплекс навчально-методичних матеріалів, технічних та інструментальних засобів обчислювальної техніки у навчальному процесі, формах та методах їх застосування для вдосконалення діяльності фахівців закладів освіти (адміністрації, вихователів, спеціалістів), а також для освіти (розвитку, діагностики, корекції) дітей.
Області застосування ІКТ педагогами ДНЗ
1. Ведення документації.
У процесі освітньої діяльності педагог складає та оформляє календарні та перспективні плани, готує матеріал для оформлення батьківського куточка, проводить діагностику та оформляє результати як у друкованому, так і в електронному вигляді. Діагностику необхідно розглядати не як разове проведення необхідних досліджень, а й ведення індивідуального щоденника дитини, в якому записуються різні дані про дитину, результати тестів, вибудовуються графіки та загалом відстежується динаміка розвитку дитини. Звичайно це можна робити і без використання комп'ютерної техніки, але якість оформлення та тимчасові витрати непорівнянні.
Важливим аспектом використання ІКТ є підготовка викладача до атестації. Тут можна як оформлення документації, і підготовку електронного портфоліо.
2. Методична робота, підвищення кваліфікації педагога.
В інформаційному суспільстві мережеві електронні ресурси – це найбільш зручний, швидкий та сучасний спосіб поширення нових методичних ідей та дидактичних посібників, доступний методистам та педагогам незалежно від місця їх проживання. Інформаційно-методична підтримка у вигляді електронних ресурсів може бути використана під час підготовки педагога до занять для вивчення нових методик, при підборі наочних посібників до заняття.
Мережеві спільноти педагогів дозволяють не тільки знаходити та використовувати необхідні методичні розробки, а й розміщувати свої матеріали, ділитися педагогічним досвідом щодо підготовки та проведення заходів, використання різних методик, технологій.
Сучасний освітній простір вимагає від педагога особливої гнучкості під час підготовки та проведення педагогічних заходів. Педагогу потрібне регулярне підвищення своєї кваліфікації. Можливість здійснення сучасних запитів педагога також можлива за допомогою дистанційних технологій. Вибираючи такі курси, необхідно звернути увагу на наявність ліцензії, на підставі якої здійснюється освітня діяльність. Дистанційні курси підвищення кваліфікації дозволяють вибрати напрямок, що цікавить педагога, і навчатися без відриву від основної освітньої діяльності.
Важливим аспектом роботи педагога є участь у різних педагогічних проектах, дистанційних конкурсах, вікторинах, олімпіадах, що підвищує рівень самооцінки, як педагога, так і вихованців. Очна участь у таких заходах часто неможлива через віддаленість регіону, фінансові витрати та інші причини. А дистанційна участь доступна всім. У цьому необхідно звернути увагу до надійність ресурсу, кількість зареєстрованих користувачів.
Безперечно важливим є використання ІКТ технологій і для ведення документації і для більш ефективного ведення методичної роботи і для підвищення рівня кваліфікації педагога, але основним у роботі педагога ДНЗ є ведення виховно-освітнього процесу.
3. Виховно-освітній процес.
Виховно-освітній процес включає:
- організацію безпосередньої освітньої діяльності вихованця,
- організацію спільної розвиваючої діяльності педагога та дітей,
- реалізацію проектів,
- створення розвивального середовища (ігор, посібників, дидактичних матеріалів).
Діти дошкільного віку переважає наочно-образное мислення. Головним принципом в організацію діяльності дітей цього віку є принцип наочності. Використання різноманітного ілюстративного матеріалу, як статичного, так і динамічного, дозволяє педагогам ДНЗ швидше досягти наміченої мети під час безпосередньої освітньої діяльності та спільної діяльності з дітьми. Використання Internet-ресурсів дозволяє зробити освітній процес інформаційно ємним, видовищним та комфортним.
Виділяють 3 види занять із використанням ІКТ.
1. Заняття з мультимедійною підтримкою.
На такому занятті використовується лише один комп'ютер як “електронна дошка”. На етапі підготовки аналізуються електронні та інформаційні ресурси, відбирається необхідний матеріал для уроку. Іноді дуже складно підібрати необхідні матеріали для пояснення теми заняття, тому створюються презентаційні матеріали за допомогою програми PowerPoint або інших мультимедійних програм.
Для таких занять необхідний один персональний комп'ютер (ноутбук), мультимедійний проектор, колонки, екран.
Використання мультимедійних презентацій дозволяє зробити заняття емоційно забарвленими, цікавими, є чудовим наочним посібником та демонстраційним матеріалом, що сприяє гарній результативності заняття.
За допомогою мультимедійних презентацій розучуються з дітьми комплекси зорових гімнастик, вправ зі зняттям втоми.
Мультимедійні презентації дозволяють представити навчальний та розвиваючий матеріал як систему яскравих опорних образів, наповнених вичерпною структурованою інформацією алгоритмічному порядку. І тут задіяні різні канали сприйняття, що дозволяє закласти інформацію у фактографічному, а й асоціативному вигляді на згадку про дітей.
Мета такого уявлення розвиваючої та навчальної інформації - формування у малюків системи мислеобразів. Подання матеріалу як мультимедійної презентації скорочує час навчання, вивільняє ресурси здоров'я дітей.
Використання на заняттях мультимедійних презентацій дозволяє побудувати навчально-виховний процес на основі психологічно коректних режимів функціонування уваги, пам'яті, мислення, гуманізації змісту навчання та педагогічних взаємодій, реконструкції процесу навчання та розвитку з позицій цілісності.
Основа будь-якої сучасної презентації – полегшення процесу зорового сприйняття та запам'ятовування інформації за допомогою яскравих образів. Форми та місце використання презентації на занятті залежать від змісту цього заняття та мети, яку ставить педагог.
Застосування комп'ютерних слайдових презентацій у процесі навчання дітей має такі переваги:
- Здійснення полісенсорного сприйняття матеріалу;
- Можливість демонстрації різних об'єктів за допомогою мультимедійного проектора та проекційного екрана у багаторазово збільшеному вигляді;
- Об'єднання аудіо-, відео- та анімаційних ефектів у єдину презентацію сприяє компенсації обсягу інформації, одержуваного дітьми з навчальної літератури;
- Можливість демонстрації об'єктів більш доступних сприйняття сохранной сенсорної системі;
- Активізація зорових функцій, окомірних можливостей дитини;
- Комп'ютерні презентаційні слайд-фільми зручно використовувати для виведення інформації у вигляді роздруківок великим шрифтом на принтері як роздатковий матеріал для занять з дошкільнятами.
Використання мультимедійних презентацій дозволяють зробити заняття емоційно забарвленими, привабливими викликають у дитини живий інтерес, є чудовим наочним посібником та демонстраційним матеріалом, що сприяє добрій результативності заняття. Наприклад, використання презентацій на заняттях з математики, музики, ознайомлення з навколишнім світом забезпечує активність дітей при розгляді, обстеженні та зоровому виділенні ними ознак та властивостей предметів, формуються способи зорового сприйняття, обстеження, виділення у предметному світі якісних, кількісних та просторово-часових ознак та властивостей, розвиваються зорова увага та зорова пам'ять.
2. Заняття з комп'ютерною підтримкою
Найчастіше такі заняття проводяться з використанням ігрових навчальних програм.
На такому занятті використовують кілька комп'ютерів, за якими працюють кілька вихованців одночасно. Використання електронного підручника (а ігрова навчальна гра для дітей і є електронний підручник) – це метод програмованого навчання, основоположником якого є Скіннер. Працюючи з електронним підручником, дитина самостійно вивчає матеріал, виконує необхідні завдання та після цього проходить перевірку компетентності на цю тему.
Можливості комп'ютера дозволяють збільшити обсяг пропонованого для ознайомлення матеріалу. Яскравий екран, що світиться, привертає увагу, дає можливість переключити у дітей аудіосприйняття на візуальне, анімаційні герої викликають інтерес, в результаті знімається напруга. Але на сьогодні, на жаль, існує недостатня кількість хороших комп'ютерних програм, призначених для дітей цього віку.
Фахівці виділяють низку вимог, яким мають задовольняти розвиваючі програми для дітей:
- дослідницький характер,
- легкість для самостійних занять дитини
- розвиток широкого спектра навичок та уявлень,
- високий технічний рівень,
- вікова відповідність,
- цікавість.
Існуючі на ринку навчальні програми для цього віку можна класифікувати таким чином:
1. Ігри у розвиток пам'яті, уяви, мислення та інших.
2. "Говорячі" словники іноземних мов із гарною анімацією.
3. АРТ-студії, найпростіші графічні редактори із бібліотеками малюнків.
4. Ігри-подорожі, "бродилки".
5. Найпростіші програми з навчання читання, математики та ін.
Використання таких програм дозволяє не тільки збагачувати знання, використовувати комп'ютер для повнішого ознайомлення з предметами та явищами, що знаходяться за межами власного досвіду дитини, а й підвищувати креативність дитини; вміння оперувати символами на екрані монітора сприяє оптимізації переходу від наочно-образного до абстрактного мислення; використання творчих та режисерських ігор створює додаткову мотивацію при формуванні навчальної діяльності; Індивідуальна робота з комп'ютером збільшує кількість ситуацій, вирішити які дитина може самостійно.
При організації занять такого типу необхідно мати стаціонарний або мобільний комп'ютерний клас, що відповідає нормам САНПіН, ліцензійне програмне забезпечення.
Сьогодні багато дитячих садків оснащуються комп'ютерними класами. Але досі немає:
- методика використання ІКТ в освітньому процесі ДНЗ;
- систематизація комп'ютерних програм;
- єдині програмно-методичні вимоги до комп'ютерних занять.
На сьогоднішній день це єдиний вид діяльності, що не регламентується спеціальною освітньою програмою. Педагогам доводиться самостійно вивчати підхід та впроваджувати його у свою діяльність.
Використання ІКТ не передбачає навчання дітей основ інформатики та обчислювальної техніки.
Важливим правилом для організації таких занять є періодичність їх проведення. Заняття повинні проводитись 1-2 рази на тиждень залежно від віку дітей по 10-15 хвилин безпосередньої діяльності за ПК.
1. Діагностичне заняття.
Для проведення таких занять потрібні спеціальні програми, що зустрічається мало або взагалі не існує за деякими загальноосвітніми програмами. Але розробка таких комп'ютерних програм – справа часу. За допомогою засобів прикладних програм можна розробити тестові завдання та використовувати їх для діагностики. У процесі проведення традиційних діагностичних занять педагогу необхідно фіксувати рівень вирішення завдання кожною дитиною за певними показниками. Використання спеціальних комп'ютерних програм дозволить як полегшити працю педагога і зменшити тимчасові витрати (використовувати кілька комп'ютерів одночасно), а й дозволить зберігати результати діагностики, розглядаючи в динаміці.
Таким чином, на відміну від звичайних технічних засобів навчання інформаційно-комунікаційні технології дозволяють не лише наситити дитину великою кількістю готових, суворо відібраних, відповідним чином організованих знань, а й розвивати інтелектуальні, творчі здібності, і що дуже актуально у ранньому дитинстві – вміння самостійно набувати нові знання.
Використання комп'ютерів у навчальній та позаурочній діяльності виглядає дуже природним, з погляду дитини і є одним із ефективних способів підвищення мотивації та індивідуалізації навчання розвитку творчих здібностей та створення благополучного емоційного тла. Сучасні дослідження у сфері дошкільної педагогіки К.Н. Моторіна, С.П. Першина, М.А. Холодний, С.А. Шапкіна та ін свідчать про можливість оволодіння комп'ютером дітьми у віці 3-6 років. Як відомо, цей період збігається з моментом інтенсивного розвитку мислення дитини, яка готує перехід від наочно-образного до абстрактно-логічного мислення.
Впровадження інформаційних технологій мають перевагиперед традиційними засобами навчання:
1. ІКТ дає можливість розширення використання електронних засобів навчання, оскільки вони передають інформацію швидше.
2. Рухи, звук, мультиплікація надовго привертає увагу дітей і сприяє підвищенню інтересу до досліджуваного матеріалу. Висока динаміка заняття сприяє ефективному засвоєнню матеріалу, розвитку пам'яті, уяви, творчості дітей.
3. Забезпечує наочність, яка сприяє сприйняттю та кращому запам'ятовування матеріалу, що дуже важливо з огляду на наочно-образне мислення дітей дошкільного віку. При цьому включаються три види пам'яті: зорова, слухова, моторна.
4. Слайд-шоу та відеофрагменти дозволяє показати ті моменти з навколишнього світу, спостереження яких викликає труднощі: наприклад, зростання квітки, обертання планет навколо Сонця, рух хвиль, ось дощ.
5. Також можна змоделювати такі життєві ситуації, які не можна чи складно показати та побачити у повсякденному житті (наприклад, відтворення звуків природи; роботу транспорту тощо).
6. Використання інформаційних технологій спонукає дітей до пошукової дослідницької діяльності, включаючи пошук у мережі Інтернет самостійно або разом з батьками;
7. ІКТ – це додаткові можливості для роботи з дітьми, які мають обмежені можливості.
За всіх незмінних плюсів використання ІКТ у дошкільній освіті виникають і такі проблеми:
1. Матеріальна база ДОП.
Як уже зазначалося вище для організації занять, необхідно мати мінімальний комплект обладнання: ПК, проектор, колонки, екран або мобільний клас. Далеко не всі дитячі садки на сьогоднішній день можуть дозволити собі створення таких класів.
2. Захист здоров'я дитини.
Визнаючи, що комп'ютер – нове потужне засіб розвитку дітей, необхідно пам'ятати заповідь “НЕ НАШКОДИ!”. Використання ІКТ у дошкільних закладах вимагає ретельної організації як самих занять, так і всього режиму загалом відповідно до віку дітей та вимог Санітарних правил.
При роботі комп'ютерів та інтерактивного обладнання у приміщенні створюються специфічні умови: зменшуються вологість, підвищується температура повітря, збільшується кількість важких іонів, зростає електростатична напруга у зоні рук дітей. Напруженість електростатичного поля посилюється при обробці кабінету полімерними матеріалами. Підлога повинна мати антистатичне покриття, а використання килимів та килимових виробів не допускається.
Для підтримки оптимального мікроклімату, попередження накопичення статичної електрики та погіршення хімічного та іонного складу повітря необхідно: провітрювання кабінету до та після занять, вологе прибирання до та після занять. Заняття зі старшими дошкільнятами проводимо один раз на тиждень за підгрупами. У своїй роботі педагог має обов'язково використати комплекси вправ для очей.
3. Недостатня ІКТ - компетентність педагога.
Педагог не тільки повинен досконало знати зміст усіх комп'ютерних програм, їх операційну характеристику, інтерфейс користувача кожної програми (специфіку технічних правил дії з кожною з них), але й розумітися на технічних характеристиках обладнання, вміти працювати в основних прикладних програмах, мультимедійних програмах та мережі Internet.
Якщо колективу ДНЗ вдасться вирішити ці проблеми, ІКТ-технології стануть великим помічником.
Використання інформаційних технологій допоможе педагогові підвищити мотивацію навчання дітей та призведе до цілої низки позитивних наслідків:
- збагачення дітей знаннями у їх образно-понятійній цілісності та емоційному забарвленні;
- полегшення процесу засвоєння матеріалу дошкільнятами;
- збудження живого інтересу до предмета пізнання;
- розширення загального світогляду дітей;
- зростання рівня використання наочності на занятті;
- підвищення продуктивність праці педагога.
Безперечно, що в сучасній освіті комп'ютер не вирішує всіх проблем, він залишається лише багатофункціональним технічним засобом навчання. Не менш важливі і сучасні педагогічні технології та інновації в процесі навчання, які дозволяють не просто "вкласти" в кожну дитину певний запас знань, але, насамперед, створити умови для прояву пізнавальної активності. Інформаційні технології, разом із правильно підібраними (або спроектованими) технологіями навчання, створюють необхідний рівень якості, варіативності, диференціації та індивідуалізації навчання та виховання.
Отже, використання засобів інформаційних технологій дозволить зробити процес навчання та розвитку дітей досить простим та ефективним, звільнить від рутинної ручної роботи, відкриє нові можливості ранньої освіти.
Інформатизація освіти відкриває педагогам нові можливості для широкого впровадження у педагогічну практику нових методичних розробок, спрямованих на інтенсифікацію та реалізацію інноваційних ідей виховного, освітнього та корекційного процесів. Останнім часом інформаційно-комунікаційні технології (ІКТ) – добрий помічник педагогам в організації виховно-освітньої та корекційної роботи.
На відміну від звичайних технічних засобів навчання інформаційно-комунікаційні технології дозволяють не лише наситити дитину великою кількістю готових, суворо відібраних, відповідним чином організованих знань, а й розвивати інтелектуальні, творчі здібності, і що дуже актуально у дошкільному дитинстві – вміння самостійно набувати нових знань.
Використання інформаційних технологій в освіті дає можливість суттєво збагатити, якісно оновити виховно-освітній процес у ДНЗ та підвищити його ефективність.
Список використаної літератури
- Управління інноваційними процесами у ДНЗ. - М., Сфера, 2008.
- Горвіц Ю., Поздняк Л. Кому працювати з комп'ютером у дитсадку. Дошкільне виховання, 1991, № 5.
- Калініна Т.В. Управління ДОП. "Нові інформаційні технології у дошкільному дитинстві". М, Сфера, 2008.
- Ксьонзова Г.Ю. Перспективні шкільні технології: навчально-методичний посібник. - М: Педагогічне суспільство Росії, 2000.
- Моторін В. "Виховні можливості комп'ютерних ігор". Дошкільне виховання, 2000, № 11.
- Новосьолова С.Л. Комп'ютерний світ дошкільника. М: Нова школа, 1997.