Розділи: початкова школа
Цілі уроку:
- познайомити учнів з наукою, що вивчає Всесвіт, – астрономією;
- формувати уявлення про Сонце та планети Сонячної системи;
- розвивати пізнавальний інтерес та вміння спостерігати, аналізувати, робити висновки;
- виховувати інтерес до навколишнього світу.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Починається урок,
Він піде хлопцям про запас,
Постарайтеся все зрозуміти,
Вчитеся таємниці відкривати,
Відповіді повні давати,
Щоб за роботу отримувати
Тільки оцінку «п'ять»!
ІІ. Повідомлення теми та цілей уроку.
ІІІ. Робота на тему уроку.
1. Вступне слово вчителя.
Сьогодні я пропоную Вам подивитися на світ очима астрономів. Але спочатку ми маємо з Вами з'ясувати, хто такі астрономи та що таке астрономія. Я готова вислухати Ваші припущення.
Отже, слово астрономія походить від двох грецьких слів:
АСТРОНОМІЯ: «астрон» – зірка та «номос» – закон.
А ось тлумачення цього слова в «Тлумачному словнику російської» С.І. Ожегова:
АСТРОНОМІЯ – наука про космічні тіла, утворені ними системи і про Всесвіт загалом.
Хто такі астрономи?
АСТРОНОМИ – люди, які вивчають зірки.
2. Знайомство учнів із історією.
Ми з вами з'ясували, що таке астрономія та кого називають астрономами.
Астрономія - найдавніша з наук. Перших астрономів називали звіздарами. Люди спостерігали за зірками протягом усієї історії свого існування. Записи астрономічних спостережень вказують на те, що це приблизно 5000 років тому. Вправними спостерігачами були вавилоняни, а також єгиптяни, які будували піраміди відповідно до розташування зірок у певних сузір'ях. Близько 2800 до н.е. у Британії розпочалося спорудження комплексу Стоунхендж, який, можливо, служив обсерваторією.
Пізніше допоможе астрономам приходять прилади. Ось так виглядають телескопи минулого та сьогодення.
3. Всесвіт чи Космос
З погляду астрономів мир – це Всесвіт – це весь навколишній нескінченний світ.
Це інші планети та зірки, наша планета Земля, її рослини та тварини, ти і я – це все Всесвіт.
Вчені вважають, що наш Всесвіт виник у результаті так званого Великого вибуху, що стався близько 15 млрд років тому. При цьому утворилася щільна гаряча куля, яка почала стрімко розширюватися, перетворюючись на Всесвіт. Багато астрономів вважають, що розширення продовжується і в наші дні.
Наступна сторінка нашого уроку допоможе нам познайомитися із зіркою, до якої ми давно звикли.
Блакитна хустка,
Яскравий клубок
По хустці катається,
Людям усміхається.
/Сонце та небо/
Що Ви можете сказати про Сонце?
Наше життя можливе лише завдяки Сонцю. Люди розуміли це ще в давнину і шанували Сонце як божество. Вони називали його по-різному: у Стародавній Греції – Геліос, в Єгипті-ра, а наші предки слов'яни – Ярило. На честь Сонця складалися гімни.
А як сталося народження Сонячної системи?
Сонячна система утворилася з величезної хмари газу та пилу близько 5 млрд років тому. Деякі частини хмари виявилися щільнішими. Частинки газу та пилу у цих областях стали зближуватися під впливом сил взаємного тяжіння. Згодом вони утворили кулю. Куля ущільнювалась, зменшувалась в обсязі та розігрівалася. Поступово він почав світитися, перетворюючись на зародок Сонця, потім знадобилося близько 100 тис. років. «Зародок» дедалі швидше обертався, розкидаючи у просторі частину речовини. Одночасно він продовжував стискатися та розігріватися. Нарешті «зародок» розігрівся для виникнення ядерних реакцій; почалося виділення величезної кількості енергії, і засяяла нова зірка. Кільце раніше скинутої речовини почало збиратися в згустки. Ці згустки поступово ставали все більшими і більшими, розташовуючись на різних відстанях від Сонця. Великі потік стали планетами, які ми спостерігаємо сьогодні. Найменші перетворилися на супутники планет, а зовсім малі стали астероїдами.
Продовжити розмову про Сонце з наукового погляду нам допоможе стаття підручника на стор.6. Працювати належить у парах.
Для того щоб закріпити знання про Сонце, ми впишемо в текст відсутні дані.
Тексти лунають на парти:
Сонце – найближча до Землі …… Це величезне …… космічне тіло. Сонце має форму …… Діаметр Сонця в …… разів більший за діаметр Землі. Маса Сонця в …… разів більша за масу нашої планети. Відстань від Землі до Сонця - …… кілометрів. Температура на поверхні Сонця …… градусів, а в його центрі – …… градусів.
Перевірка тексту. Пропозиції зачитуються по черзі.
5. Планети Сонячної системи.
Сонце утворює центр нашої системи. Навколо нього обертаються 9 планет. 4 невеликі планети, розташовані найближче до Сонця - Меркурій, Венера, Земля, Марс - називаються внутрішніми. Вони мають тверду поверхню. Інші 5 планет називаються зовнішніми. Це 4 газові гіганти - Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун, а також маленька тверда планета з каменю і льоду - Плутон.
Розглянемо планети Сонячної системи.
Меркурій – найближча до Сонця планета. Свою назву планета одержала на честь римського бога торгівлі. Це найшвидша планета. Вона звертається довкола Сонця за 88 днів. Оскільки Меркурій близький до Сонця, він сильно нагрівається, до +480°С. Атмосфера настільки розріджена, що її практично немає. Найменша планета. Діаметр всього 4878 км.
Венера - друга від Сонця планета Венера носить ім'я богині краси, яскрава зірка, її ще називають "вечірньою" \ "ранковою" зіркою. Вона може сяяти сріблястим світлом, дуже схожа на Землю майже такого ж розміру. Венера оточена товстим шаром хмар, але її атмосфера складається з вуглекислого газу та сірчаної кислоти. Тут нестерпна спека: до +480°С.
Земля – з космосу наша планета здається блакитною. Такий колір надають навколишня атмосфера та океани, що покривають понад дві третини земної поверхні. Вода та кисень забезпечують життя на Землі, де існує щонайменше півтора мільйони видів рослин і тварин. В результаті руху порід під земною короюдно океанів розсувається, а континенти переміщаються планетою. Земля утворилася приблизно 4,6 млрд років тому і має природний супутник.
Хто вже здогадався, як він називається?
Місяць – найближча сусідка у космічному просторі. Її можна докладно розглянути у телескоп. Це невелике космічне тіло \ по діаметру в 4 рази менше Землі не має атмосфери, на ньому не змінюються погодні умови і немає життя. На Місяці вже побував чоловік.
Марс – четверта від Сонця планета, названа на честь римського бога війни – за свій червоний колір, що нагадує колір крові. Марс менший за Землю, але має два супутника – Фобос і Деймос на честь синів бога війни, у перекладі означає Страх і Жах. Температура знижується до -110°С.
Юпітер – наступна від Сонця планета. Найбільша у Сонячній системі. Вона названа на честь найголовнішого римського бога Юпітера. Вміщує понад 1300 тіл розміром із Землю. В атмосфері Юпітера постійно вирують хибні урагани. Температура планети - 150°С.
Сатурн – друга за величиною планета. Названо на честь римського бога землеробства. Оточена безліччю яскравих кілець, що складаються з уламків льоду та каміння. Температура – 170°С. Планета має 18 супутників.
Уран - у 4 рази більше Земліза діаметром. Складається з маленького кам'яного ядра і газів, що завмерли: водню, гелію і метану.
Нептун – носить ім'я римського бога морів. Планета мерехтить блакитним світлом \ це колір метану \, що нагадує блиск води. Іноді в атмосфері Нептуна з'являються темні плями - це сильні вихори, що в ній вирують. Температура лежить на поверхні -200°С.
Плутон - такий далекий від Сонця, що його поверхні панує неймовірний холод до мінус 230°С. Це найменша планета Сонячної системи. Вона названа на честь римського бога короля царства мертвих.
Ось ми й познайомились із планетами Сонячної системи.
IV. Закріплення дослідженого матеріалу.
Тест «Планети Сонячної системи»
1. Планети Сонячної системи вивчають:
а) географи;
б) хіміки;
в) астрономи;
г) фізики.
2. Навколо Сонця обертаються планети. Їх:
а) 7;
б) 9;
об 11.
3. Плутон – це:
а) найбільша планета;
б) найменша планета;
в) планета, що дорівнює за величиною планеті Земля.
4. Чи є у Землі природні супутники?
а) так, один;
б) ні;
в) так, два.
5. Яка планета має ім'я богині краси?
а) Земля;
б) Венера;
в) Сатурн.
6. Зірка, навколо якої обертається Земля:
а) Місяць;
б) Сонце;
в) Венера.
7. У якій послідовності щодо Сонця розташовані планети?
а) Венера, Земля, Марс, Меркурій, Нептун, Плутон, Сатурн, Уран, Юпітер;
б) Меркурій, Венера, Земля, Марс, Нептун, Плутон, Сатурн, Юпітер, Уран;
в) Меркурій, Венера, Земля, Марс, Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун, Плутон.
V. Підсумок уроку.
- Над чим вас змусив замислитись урок?
- Що на вас справило найбільше враження?
- Чи знадобляться знання цього уроку в житті?
VI. Д/з: виготовити за бажанням моделі Сонячної системи; здійсни заочну подорож на одну з планет, для цього звернися до додаткової літератури.
Слайд 1
Слайд 2
Астрономія - наука про космічні тіла, утворювані ними системи і про Всесвіт в цілому. Слово «астрономія» походить від двох грецьких слів: «астрон» – зірка та «номос» – закон.
Слайд 3
АСТРОНОМИ – люди, які вивчають зірки.
Слайд 4
Астрономія - найдавніша з наук. Перших астрономів називали звіздарами. Відомо, що навіть печерні люди спостерігали зоряне неботому, що на стінах печер знайдено його малюнки.
Слайд 5
Вправними спостерігачами були вавилоняни, а також єгиптяни, які будували піраміди відповідно до розташування зірок у певних сузір'ях.
Слайд 6
Люди спостерігали за зірками протягом усієї історії свого існування. Записи астрономічних спостережень вказують на те, що це приблизно 5000 років тому.
Китайський астроном, 1675 рік
Слайд 7
Набагато пізніше на допомогу астрономам приходять прилади. Так виглядають телескопи минулого та сьогодення.
Слайд 8
Сучасні телескопи – це дуже величезні та складні пристрої, які дозволяють зазирнути у глибини Всесвіту на мільйони світлових років. Однак існують пристрої, які дозволяють дивитися, а точніше чути, ще далі – це радіотелескопи, де гігантські антени просто прослуховують Всесвіт.
Слайд 9
З погляду астрономів світ – це Всесвіт чи Космос. Це інші планети та зірки, наша планета Земля, її рослини та тварини, ти і я – це все Всесвіт.
Слайд 10
Вчені вважають, що наш Всесвіт виник у результаті так званого Великого вибуху, що стався близько 15 млрд років тому. При цьому утворилася щільна гаряча куля, яка почала стрімко розширюватися, перетворюючись на Всесвіт. Багато астрономів вважають, що розширення продовжується і в наші дні.
Слайд 11
Наше життя можливе лише завдяки Сонцю. Люди розуміли це ще в давнину і шанували Сонце як божество. Вони називали його по-різному: у Стародавній Греції – Геліос, в Єгипті-ра, а наші предки слов'яни – Ярило. На честь Сонця складалися гімни.
Яріло
Геліос
Слайд 12
На честь Сонця складалися гімни. Ось один із гімнів давньогрецького поета Гомера: Сонце в русі вічному бліднути змушує світила, Сонце сяйвом пурпуровим землі заливає межі. Сонце – друг землероба, всім морякам прихильно. Сонце – днів і ночей божество, вінець та початок. Тільки його одного з богів, що панують у світі, Нам дано бачити…
Слайд 13
Для спостереження неосяжних просторів космосу потрібні спеціальні сучасні прилади та обсерваторії, тому вчені використовують цілі комплекси потужних телескопів, які розташовуються в місцях, де повітря є особливо прозорим.
Обсерваторія
Слайд 14
Найдавніші обсерваторії було побудовано понад сім тисяч років тому. Спочатку це були кола з величезного каміння - мегалітів, які утворювали астрономічні прилади. Близько 2800 до н.е. у Британії розпочалося спорудження комплексу Стоунхендж, який, можливо, служив обсерваторією.
Слайд 15
У стародавніх цивілізацій Єгипту, Вавилону, Греції, а пізніше Китаю, Індії і до відкриття Х.Колумбом Америки, астрономія була у великій пошані. Там точилися спостереження зоряного неба, а для цього зводилися грандіозні споруди, які збереглися і до наших часів.
Храм Сонця у Мексиці
Слайд 16
У Середньовіччі життя астрономів виявилося дуже тяжким, оскільки їх знання про Всесвіт багато в чому суперечили релігії, а за думку, що Земля крутиться, і зовсім можна було потрапити на багаття, що й сталося з філософом Джордано Бруно.
Давньоіндійська обсерваторія
Слайд 17
А як сталося народження Сонячної системи?
Сонячна система утворилася з величезної хмари газу та пилу близько 5 млрд років тому. Деякі частини хмари виявилися щільнішими. Частинки газу та пилу у цих областях стали зближуватися під впливом сил взаємного тяжіння. Згодом вони утворили кулю. Куля ущільнювалась, зменшувалась в обсязі та розігрівалася.
Слайд 18
Поступово він почав світитися, перетворюючись на зародок Сонця, на що потрібно близько 100 тис. років. «Зародок» дедалі швидше обертався, розкидаючи у просторі частину речовини. Одночасно він продовжував стискатися та розігріватися. Нарешті «зародок» розігрівся для виникнення ядерних реакцій; почалося виділення величезної кількості енергії, і засяяла нова зірка. Кільце раніше скинутої речовини почало збиратися в згустки.
Слайд 19
Ці згустки поступово ставали все більшими і більшими, розташовуючись на різних відстанях від Сонця. Великі потік стали планетами, які ми спостерігаємо сьогодні. Найменші перетворилися на супутники планет, а зовсім малі стали астероїдами.
Слайд 20
Сонце – найближча до Землі …… Це величезне …… космічне тіло. Сонце має форму …… Діаметр Сонця в …… разів більший за діаметр Землі. Маса Сонця в …… разів більша за масу нашої планети. Відстань від Землі до Сонця - кілометрів. Температура лежить на поверхні Сонця - …… градусів, а його центрі – …… градусів.
Впишемо в текст відсутні дані, використовуючи підручник.
Слайд 21
Сонце - найближча до Землі ... (зірка). Це величезне … (розпечене) космічне тіло. Сонце має форму… (куля). Діаметр Сонця в… (109) разів більший за діаметр Землі. Маса Сонця в... (330 тисяч) разів більша за масу нашої планети. Відстань від Землі до Сонця – … (150 мільйонів) кілометрів. Температура лежить на поверхні Сонця - … (6.000) градусів, а його центрі - …(15 – 20 мільйонів) градусів.
Слайд 22
Сонце утворює центр нашої системи. Навколо нього обертаються 9 планет. 4 невеликі планети, розташовані найближче до Сонця - Меркурій, Венера, Земля, Марс - називаються внутрішніми. Вони мають тверду поверхню. Інші 5 планет називаються зовнішніми. Це 4 газові гіганти - Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун, а також маленька тверда планета з каменю і льоду - Плутон.
Слайд 23
Позначте кодовим знаком кожне висловлювання, погодившись зі мною або не погодившись: 1. Земля – це одна із планет Сонячної системи. 2. Сонце – найближча до нас зірка, розпечена газова куля. 3. Маса Землі в 330 тисяч разів більша за масу Сонця. 4. Фахівців, які вивчають астрономію, називають астронавтами. 5. Земля рухається навколо Сонця. 6. Спостерігати за Сонцем можна, дивлячись у бінокль чи підзорну. труби.
- так
- Ні
- не знаю
Слайд 24
Інтернет урок з цієї теми можна переглянути: http://interneturok.ru/ru/school/okruj-mir/4-klass/tema/mir-glazami-astronoma
Сайт Олени Берюхової "Школа АБВ" Оформлення: Олени Берюхової http://shkola-abv.ru
Тип уроку:комбінований
Ціль
- Формування цілісної картини світу і усвідомлення місця в ньому людини на основі єдності раціонально-наукового пізнання та емоційно-ціннісного осмислення дитиною особистого досвіду спілкування з людьми і природою;
Характеристика діяльності учнів
Знайомитисьз підручником та навчальними посібникамипо «Навколишній світ» для 4 класу, з розворотом «Наші проекти» в 1 частині підручника, вибиратипроекти до виконання. Розумітинавчальні завдання розділу та даного уроку, прагнути їх виконати. Розповістипро світ з погляду астронома. Працювати у парі: вивчатиза схемою будова Сонячної системи, перераховуватипланети у правильній послідовності, моделюватибудова Сонячної системи, отримуватиз підручника цифрові дані про Сонце, виписуватиїх у робочий зошит. Працювати з дорослими: знаходитиу додатковій літературі, Інтернет матеріал, готувати повідомлення. Формулювативисновки з вивченого матеріалу, відповідатина підсумкові питання та оцінюватидосягнення на уроці.
Заплановані результати
Предметні (знати, вміти)
Знатиназва нашої планети, планет Сонячної системи. Розумітизагальні умови, необхідні життя живих організмів. Вмітивикористовувати отримані знання задоволення пізнавального інтересу про нашу планету.
Метапредметні (Регулятивні. Пізнавальні. Комунікативні)
П. – проводити порівняння за заданими критеріями.
Р. - враховувати виділені вчителем орієнтири дії у новому навчальному матеріалі у співпраці з учителем, вчитися висловлювати своє припущення.
- проявляти активність у взаємодії для вирішення комунікативно-пізнавальних завдань
Особистісні результати
Внутрішня позиція школяра з урахуванням позитивного ставлення до школи. Навчально - пізнавальний інтерес до нового матеріалу та способів вирішення нового завдання.
Основні поняття та визначення
Всесвіт.Космос . Небесні тіла, зірки, планети, Сонце, Земля, Місяць
Підготовка до засвоєння нового матеріалу
Дізнаємось, що таке астрономія, Всесвіт, Сонячна система. Вчимося розповідати про світ з погляду астронома, виготовляти модель Сонячної системи.
Згадай, які небесні тіла ти знаєш.
Астрономія- Це наука про небесні, або космічні, тіла. Слово «астрономія» походить від двох грецьких слів: «астрон» – зірка та «номос» – закон. Ця наука з'явилася в давнину, але і зараз вона спробувала розповісти про світ з точки зору астронома. Використовуй для цього слова: небесні тіла, зірки, планети, Сонце, Земля, Місяць. Вислухай інших хлопців. Всім класом складіть найбільш повну розповідь.
Вивчення нового матеріалу
ВСЕСВІТНА І СОНЯЧНА СИСТЕМА
З погляду астронома, світ – це Всесвіт,або космос.Так називають весь неосяжний простір із зірками, планетами та іншими небесними тілами. Зірки - величезні, розпечені небесні тіла, що випромінюють світло. Планети - холодні небесні тіла, що не випромінюють власного світла.
У Всесвіті безліч зірок. Одна з них – Сонце. Навколо Сонця своїми орбітами звертаються вісім планет, серед яких наша планета Земля. Крім планет, навколо Сонця рухаються інші небесні тіла, наприклад комети. Сонце і небесні тіла, що рухаються навколо нього, складають Сонячна система.
СОНЦЕ
Є такі загадки: «Що вище за ліс, красше світла, без вогню горить?», «Встану я рано, біло та рум'яно, та як розпущу золоте волосся, та вийду за місто — і людина, і звір зрадіють...» .
Про що ці загадки? Звісно, про Сонце.
Люди з давніх-давен ставляться до Сонця з любов'ю і особливою повагою. Адже вже в давнину вони зрозуміли, що без Сонця не прожити ні людині, ні звірові, ні рослині.
Ти вже знаєш, що Сонце – найближча до Землі зірка. Як і інші зірки, це величезне розпечене космічне тіло, яке постійно випромінює світло і тепло.
З Землі Сонце видається невеликим. Насправді ж воно таке велике, що наша планета в порівнянні з ним зовсім маленька. Якщо уявити Сонце розміром з апельсин, то Земля буде з маковим зернятком. Вчені-астрономи встановили, що діаметр Сонця в 109 разів більший за діаметр нашої планети. А маса Сонця приблизно в 330 тисяч разів більша за масу Землі!
Чому ж воно здається нам невеликим? Вся справа у великій відстані між ним і нашою планетою. Ця відстань складає близько 150 мільйонів кілометрів
А яка температура Сонця? Дуже-дуже висока. Людині навіть важко уявити. Ми знаємо: коли температура нашого тіла піднімається вище 37 °, у нас буває жар. При 100 ° кипить вода, при 1500 ° плавиться сталь. Температура на поверхні Сонця досягає 6 тисяч градусів, а в центрі Сонця приблизно 15-20 мільйонів градусів.
Увага!Сонце світить дуже яскраво. Категорично забороняється дивитися на нього в бінокль, підзорну трубу, шкільний телескоп і просто неозброєним оком. Це може порушити зір. Тільки через темні захисні окуляри можна дивитися на Сонце, та й то недовго - 1-2 хвилини.
Осмислення та розуміння отриманих знань
Розгляньте схему. Знайдіть Сонце та планети. Подумки добудуйте схему так, щоб уявити собі Сонце повністю, а планети обертаються навколо нього. Врахуйте, що планети рухаються трохи витягнутими орбітами.
За допомогою схеми перерахуйте планети: а) у порядку їх віддалення від Сонця; б) у порядку їх наближення до Сонця. Використовуючи схему як опору, побудуйте модель Сонячної системи
Обговоримо!
Часто кажуть: «Земля це наш космічний будинок, наш космічний корабель». Чому про Землю можна так сказати?
Самостійне застосування знань
Перевір себе
Що вивчає астрономія? 2. Що таке Вселенна? 3. Що таке Сонячна система? 4. Як зобразити Сонячну систему за допомогою моделі? 5. Коротко розкажи про Сонце. 6. Як спостерігати за Сонцем, щоб не зіпсувати зір?
Висновок
Астрономіянаука про небесні тіла. Сонце і рухомі навколо нього небесні тіла становлять Сонячну систему. Земля - одна з планет Сонячної системи.
Завдання для домашньої роботи
Запиши до словничка: астрономія, астроном.
Пограйте із друзями: побудуйте живу модель Сонячної системи! Нехай кожен назветься ім'ям однієї з планет, а хтось буде Сонцем. Виготовте таблички з назвами та візьміть їх до рук. Встаньте навколо Сонця так, щоб правильно передати послідовність планет.
А тепер — у дорогу навколо сонечка! Постарайтеся рухатися так, щоб не порушувалося розташування планет. Той, хто «зіб'ється» з орбіти, виходить із гри. Виграє той, хто найдовше залишиться на орбіті.
Знайди в додатковій літературі, Інтернеті нові наукові відомості про Сонце або інформацію про цікаві небесні тіла Сонячної системи - комети, астероїди. Підготуй повідомлення.
Світ очима астронома.
Презентаціямирочимаастронома
1. Що вивчає астрономія. Чому мерехтять зірки - Академія цікавих наук
Точка неповернення Всесвіту. Що було до Великого вибуху! Цікавий фільм про створення всесвіту!
ЩОЗАМЕЖАМИВСЕСВІТОМ?
Джерела інформації:
ШКОЛА РОСІЇФГОС А. А. Плешаков підручник, Є.А. Крючкова робочий зошит Навколишній світ 4 клас Москва «Освіта» 2014
Хостинг презентацій навколишній світ
1. Чи цікаво тобі дізнаватися про зірки і планети? Якщо так, то чому? Напиши.
Мені цікаво дізнаватися про планети тому, що там може бути знайдене життя подібне до нашої чи тварини, яких у нас немає. А зірки так гарно світять і знаходяться так далеко, що мені дізнатися про них якнайбільше.
2. За допомогою підручника запиши визначення.
Астрономія - це наука про небесні та космічні тіла.
Всесвіт - це простір, де знаходяться планети, зірки та інші небесні тіла.
Сонячна система - це Сонце і небесні тіла, що рухаються навколо нього.
3. Використовуючи схему підручника, підпиши планету Сонячної системи.
4. Мудра Черепаха пропонує тобі завдання для тренування пам'яті та уваги. Пронумеруй планети в порядку їхнього видалення від Сонця (у синіх квадратиках); в порядку їхнього наближення до Сонця (у червоних квадратиках). Перевір себе за схемою у підручнику.
5. За допомогою підручника впиши замість перепусток цифрові дані. Використовуй ці дані під час розповіді про Сонце.
Діаметр Сонця у 109 разівбільше за діаметр Землі. Маса Сонця приблизно у 330 000 (330 тисяч) разів більше маси нашої планети. Відстань від Землі до Сонця становить 150 мільйонів кілометрів . Температура на поверхні Сонця досягає 6000 градусів, а в центрі Сонця імовірно 15 – 20 мільйонів градусів.
6. Тут ти можеш зробити запис для свого повідомлення за завданням підручника (с. 8).
Знайди в додатковій літературі, Інтернеті нові наукові відомості про Сонце або інформацію про цікаві небесні тіла Сонячної системи - комети, астероїди. Підготуй повідомлення.
Тема повідомлення:
План повідомлення:
- Відкриття Плутона
- На поверхні Плутона
- Розміри Плутона
- Чому Плутон не планета, а астероїд?
- Нові загадки
Важлива інформація для повідомлення:
Плутон – астероїд, який десятиліттями вважали планетою
18 лютого 1930 року 23-річний астроном зі США Клайд Томбо відкрив нове небесне тіло, яке світове наукове співтовариство визначило як дев'яту планету Сонячної системи. Нова планета отримала ім'я Плутон – на честь давньоримського бога підземного царства. Ім'я вигадала 11-річна школярка з Оксфорда Венеція Берні, яка жваво цікавилася не лише астрономією, а й античною міфологією.
І справді новій планеті чудово підійшло ім'я бога підземного царства. Плутон виявився дуже холодним та похмурим світом. Надра його складаються з каменю та льоду, а температура на поверхні становить -230? На поверхні планети є атмосфера, але вона дуже розріджена та наповнена азотом, метаном та чадним газом – газами непридатними для дихання людини.
Понад 70 років Плутон офіційно вважався планетою, оскільки спочатку за розрахунками вчених його розміри здавалися порівнянними із Землею, та був із Марсом. Але після того, як було відкрито супутник Плутона під назвою Харон, астрономи змогли вирахувати розміри точніше. Виявилося, що діаметр Плутона на третину менший, ніж діаметр Місяця – супутника Землі.
Суперечки вчених тривали майже 30 років. Хтось вважав Плутон планетою, хтось астероїдом, а хтось карликовою планетою. У результаті 24 серпня 2006 року Міжнародна астрономічна спілка представила нове точне визначенняпоняттю «планета». Виявилося, що Плутон зовсім не підходить це нове визначення і його одразу перекласифікували в малу планету або, як їх ще називають, астероїд.
Дивно, але ця подія не зупинила суперечки астрономів щодо Плутона. Тепер деякі вчені намагаються довести, що Плутон та Харон становлять подвійну планету. Отже, можливо, Плутон піднесе землянам ще багато сюрпризів і нових відкриттів.
Джерело (джерела) інформації: Інтернет, книги та енциклопедії.
У цій статті ми глянемо на світ очима астронома. Дізнаємося, що таке всесвіт, і яке місце в ньому посідає наша планета Земля. Ми розглянемо, які ще небесні тіла є в Космосі і як вони можуть вплинути на нас. У цьому матеріалі ви знайдете відповіді на питання щодо навколишнього світу для 4 класу.
Що таке Астрономія?
Небо цікавило людей за всіх часів. Перші вчені, які сформували знання про зірки, називалися звіздарами. Потім їх почали називати астрономами, а науку про небесні тіла – астрономією.
Вчені вивчають, як влаштований всесвіт, за допомогою телескопів. Перший прилад, схожий на сучасний, винайшов Ісаак Ньютон, використавши замість лінз дзеркала. Найбільший у світі телескоп у Росії знаходиться на Кавказі. Діаметр його дзеркал сягає 6 метрів.
Мал. 1. Телескоп БТА – найбільший у Росії, а й у Євразії
Всесвіт – що це?
Все, що може уявити нашу уяву, – це всесвіт. Це величезний простір, що не має кінця та краю за межами нашої Землі. Всесвіт не має меж. Вона складається з безлічі галактик, планет, зірок, чорних дірок. Її неможливо виміряти і важко продемонструвати, але це світ, у якому ми живемо.
Мал. 2. Галактика Чумацький шлях
Всесвіт складається з галактик. Галактика – це скупчення зіркових систем, подібно до нашої Сонячної системи. Навколо зірок є й інші планети, але людству поки не відомо, чи є там розумне життя, подібне до нашого. Ми знаходимося в галактиці під назвою Чумацький шлях.
У ясну погоду на небі можна спостерігати вузьку світлу доріжку, що складається з безлічі дрібних зірочок. Це і є контури нашої галактики, хоча у всесвіті вона виглядає як спіраль.
Види зірок
Вчені виділяють такі типи зірок:
ТОП-4 статтіякі читають разом з цією
- білі карлики;
- жовті карлики;
- блакитні гіганти;
- гіганти;
- супер гіганти.
Наше Сонце – це жовтий карлик, йому лише 5 мільярдів років. За приблизними підрахунками, воно проживе ще стільки ж, перш ніж перетвориться на червону зірку і поглине Землю.
Планети Сонячної системи
Вважається, що Сонце, разом з навколишніми планетами, сформувалося з великої холодної хмари газу та пилу. Навколо нього обертаються вісім планет, кожна з яких має свою орбіту та швидкість руху.
Мал. 3 Сонячна система
Чотири планети, які розташовані найближче до зірки, називаються внутрішніми. Це Меркурій, Венера, Земля та Марс. Це єдині тіла у нашій системі, що мають тверду поверхню.
Інші чотири планети називають зовнішніми. До них відносяться гіганти: Юпітер, Сатурн, Уран та Нептун. Вони мають невелику густину через скупчення газів.
Найменша планета Сонячної системи – Меркурій. Він знаходиться найближче до зірки. Найбільша – Юпітер. Планета, яка має найбільше супутників – Сатурн. Їх налічується 18 штук. Сатурн оточений кільцями, що складаються з уламків льоду та каміння.
Що ми дізналися?
Навколишній світ очима астрономів – це всесвіт, що знаходиться довкола нас. Ми є частиною неосяжного космосу, в якому залишаються нерозгаданими мільярди таємниць. Все, що вдається вивчати вченим – це галактика Чумацький Шлях та Сонячна система, що входить до її складу.
Оцінка доповіді
Середня оцінка: 4.5. Усього отримано оцінок: 33.