Марина Миколаївна Іванова
Конспект заняття у середній групі з розвитку мовлення на тему «Меблі»
Цілі і завдання:
1. Вчити описувати предмети меблів;
2. Активізувати словник (стіл, стілець, ліжко, шафа, диван, крісло, спати, відпочивати, лежати, сидіти)
3. Удосконалювати граматичний устрій мови(освіта іменників у множині, прикметників, зменшувально-пестливих слів)
4. Розвиток уваги, пам'яті, мислення.
Устаткування:
Іграшки: Чебурашка, предметні та розрізні картинки. « Меблі» , іграшкова меблі.
Організаційний момент.
1. Організаційний момент.
У групув'їжджає іграшкова вантажівка з великим мішком. У кузові сидить Чебурашка. Він радий, що йому дали нову квартиру і просить хлопців допомогти йому вибрати потрібну меблі.
Гра «Чудовий мішечок»
Діти по черзі підходять до столу, витягують предмети мебліві описують її за навідним питанням:
Що це?
З чого складається?
Якого кольору?
З чого він зроблений?
Навіщо потрібен цей предмет?
Де його можна поставити?
Описують стіл, стілець, диван, шафу, ліжко, комод.
2. Гра "Що змінилося"
Діти заплющують очі, вихователь прибирає один предмет. Діти розплющують очі і мають назвати. Що змінилося на столі.
3. Фізмінутка:
Ось Кирюшина ліжечко (розвести руки в сторони)
Щоб спав Кірюша солодко (Присісти, долоні під щічки)
Щоб уві сні він підростав (повільно піднімаються)
Щоб скоріше великим він став (встають на шкарпетки, руки тягнуть нагору)
4. Гра «Один – багато»з м'ячем.
Вихователь кидає м'яч дитині, називаючи предмет меблівв однині, дитина ловить м'яч і кидає вихователю, називаючи цей предмет у множині.
Стіл - столи
Шафа - шафи
Стілець - стільці
Диван - дивани
Крісло - крісла
Ліжко – ліжка
5. Гра «Скажи ласкаво». Вихователь. Давайте ласкаво назвемо великий стілець і маленький стільчик.
Великий диван та маленький (диванчик)
Велика шафа та маленька (шафка)
Великий стіл та маленький (Столик)
Велике ліжко та маленьке (ліжечко)
Великий табурет і маленька (табуретка)
6. Пальчикова гімнастика «Багато меблів у квартирі»
Раз, два, три, чотири – багато меблів у квартирі
(стискати та розтискати кулачки)
У шафу повісимо ми сорочку (Загинаємо пальчик)
А в буфет поставимо чашку (Загинаємо пальчик)
Щоб ніжки відпочили
Посидімо трохи на стільці (Загинаємо пальчик)
А коли ми міцно спали,
На ліжку полежали (Загинаємо пальчик)
А потім ми з котом посиділи за столом (Загинаємо пальчик)
Чай із варенням дружно пили (плескати в долоні)
Багато меблів у квартирі(розвести руки в сторони)
7. Гра «Що зайве»
Діти підходять до столів, на яких лежать набори картинок, потрібно знайти та прибрати зайву картинку.
8. Обладнання квартири для Чебурашки.
Діти працюють по троє. Кожен групідається завдання обставити іграшкової меблями кухню, вітальню, спальню Чебурашка. Потім кожна групапоказує Чебурашку кімнату та описують меблі.
Чебурашка дякує дітям за допомогу та запрошує на новосілля.
Вихователь. Про що ми сьогодні говорили? Навіщо нам потрібна
меблі? Щоб меблі нам служили довгоЯк треба ставитися до неї? (берегти).
Публікації на тему:
Конспект Нод конструювання меблів із коробок з використанням «Екрану вибору» в середній групі на тему: «Меблі» Мета: Завдання: Освітні:.
Конспект НОД з пізнавальної діяльності та розвитку мовлення в середній групі. Воропаєва Маргарита Сергіївна. Мета: Формувати уявлення.
Конспект ОД з розвитку мовлення у середній групі на тему «День Перемоги». Мета: сприяти вихованню патріотичних почуттів в дітей віком дошкільного.
Заняття з розвитку промови на тему «Весна. Ознаки весни. у середній групі. Ціль: Узагальнити уявлення дітей про весну. Дати уявлення.
Продаж меблів. Конспект заняття з розвитку мови у пункті корекційно-педагогічної допомоги для дітей 5-6 років з НВОНР. Програмні завдання: 1. Формувати.
Переможець всеросійського конкурсу "Найзатребуваніша стаття місяця" ГРУДЕНЬ 2017
Вік дітей: 4 – 5 років
У ОД використовуються технології: здоров'я технології, що бігають, моделювання
Цілі:
- Розвиток усіх компонентів мовлення, практичне оволодіння нормами мови
- Розвивати мовлення шляхом складання описових оповідань із використанням графічних схем
Завдання:
Освітні:
- Вчити дітей складати описову, зв'язкову та послідовну розповідь про іграшки з використанням схеми.
- Закріпити вміння обстежити предмет від сприйняття його загалом виділення істотних ознак.
- У описі - визначати об'єкт, послідовно описувати частини, властивості (колір, форма, величина, якості, події з нею, наприкінці висловлювати оцінне судження.
- Вживати у мові назви предметів, їх частин, деталей, матеріалів, у тому числі вони сделаны.
Розвиваючі завдання:
- Закріпити навички правильної вимови
- Розвивати фонематичне сприйняття та навички звукового аналізу
- Розвивати граматичний лад мови.
Виховні завдання:
- Виховувати дбайливе ставлення до іграшок
- Виховувати взаємодопомогу.
Демонстраційний матеріал:
М'яка іграшка ведмедя, графічна схема опису іграшок, картинки різних іграшок, картинки тварин, іграшки для опису: лялька, машинка, м'ячик.
Роздатковий матеріал: зелені та червоні сигнальні картки (на кожну дитину).
Словникова робота:
Розширити активний словник за рахунок якісних прикметників.
Хід заняття.
Організаційний момент.
Вихователь:
Зібралися всі діти в коло,
Я твій друг, і ти мій друг.
Міцно за руки візьмемося
І один одному посміхнемося.
Вихователь: Хлопці, до нас прийшов гість, але хто цей гість вам потрібно відгадати.
Цей звір живе у лісі.
У нього коричнева, тепла та густа шуба.
У цього звіра великі, товсті, клишоногі лапи.
Цей звір любить мед та ягоди.
Взимку він спить у барлозі і смокче лапу.
Діти: Ведмідь.
Вихователь: Правильно, діти, це ведмідь. Він десь сховався, давайте його покличемо, тільки тихо, щоб він не злякався.
«ведмедик» тихо (Пошепки).
Вихователь: Не чує нас. Давайте покличемо ведмедика трохи голосніше.
Діти: Діти звуть ведмедя, промовляючи слово «ведмедик» голосніше.
Вихователь: Все одно не чує нас. Давайте покличемо ведмедика голосно.
Діти: Діти звуть ведмедя, промовляючи слово «ведмедик» голосно.
З'являється ведмідь.
Ведмідь: Здрастуйте хлопці. Я дивився на ваші іграшки. Ви любите грати із цими іграшками? А у вас є улюблені іграшки?
Основна частина:
Вихователь: Ведмедик, звичайно ми любимо грати з іграшками, які є у нас у групі. І ми розповімо тобі про наші улюблені іграшки. Мишко сідай з нами поряд і послухай, як хлопці описуватимуть свої улюблені іграшки. А допоможе нам описувати іграшки наша схема.
Але перш ніж почати ми трохи відпочинемо.
А в лісі росте чорниця
А в лісі росте чорниця,
Суниця, лохина.
Щоб ягоду зірвати,
Треба глибше присідати. (Присідання.)
Нагулявся я у лісі.
Кошик із ягодою несу. (Ходьба на місці.)
Складання описових оповідань за графічними схемами.
Величина
Як можна грати?
Вихователь: А ще, Мишко, у нас є весела іграшка «Ванька-Встанька» , хлопці, давайте покажемо як ми граємо з Ванька-Встанька.
Фізкультхвилинка: Динамічна пауза «Ванька – Встанька» .
Ванька-Встанька, Ванька-Встанька,
Ти гойдатися перестань. Руки на поясі, нахили тулуба вправо/ліворуч
Сядь трохи посидь. Присідання
Доріжкою походи. Ходьба
Одягай сорочку. Повороти тулуба
Зустрічай Неваляшку. Нахили вперед, руки в сторони
Вихователь: Молодці хлопці та дівчата. Тихонечко сідаємо.
Вихователь: А зараз я пропоную тобі, Мишко, пограти разом із нами. Діти візьміть сигнальні картки, якщо ви почуєте неправильну назву іграшки, що зображена на картинці, ви повинні підняти червону картку, якщо правильну – зелену.
Приклади:
Кірамідка
Пірамідка
Нірамідка
Сірамідка
Ведмідь: А я теж знаю дуже цікаву гру «назви ласкаво» . Я показуватиму картинки тварин, а ви, хлопці, повинні назвати їх ласкаво.
Кішка, собака, коза, кури, качка, кінь, білка, заєць.
Діти: Кішечка, козочка, курочки, конячка, білочка, зайчик.
Вихователь: Молодці, хлопці, добре впоралися з грою Ведмедика.
Ведмідь: Хлопці, мені дуже сподобалося у вас у гостях. Ви дуже цікаво розповідаєте про свої іграшки. Я теж намалюю таку схему і описуватиму іграшки своїм лісовим друзям. Спасибі вам. До побачення.
Рефлексія:
Вихователь: Хлопці, ми з вами сьогодні не просто пограли з Мишком, а й згадали як можна описувати іграшки, пограли в цікаві ігри, ви у мене всі сьогодні молодці.
реквізити: Нікітіна Ольга Олександрівна
муніципальна бюджетна дошкільна освітня установа комбінованого виду дитячий садок №10 муніципальної освіти Усть - Лабинський район
Олена Даниліна
Конспект заняття з розвитку мови у середній групі
Конспект заняття з мовленнєвого розвитку в середній групі дитячого садка №69«Ладушки», вихователь: Даниліна Є. Є.
Тема: Звукова культура. мови(звук /ж/)
Програмний зміст:
1. Вправляти дітей у виразній вимові ізольованого звуку, звуку у складі, у словах.
2. Розвивати фонематичний слух: вправляти у розрізненні (на слух)знайомого звуку, в умінні диференціювати звуки Ж - Ш у словах;
3. Виховувати звукову та інтонаційну виразність мови.
4. Розширювати та систематизувати словниковий запас дітей.
5. Вчити розрізняти на слух слова з певним звуком.
6. Уточнити просторові відносини, виражені приводами НА, ПІД, ЗА, ПЕРЕД.
7. Розвиватитонку моторику та кінетичні навички;
8. Сприяти розвитку координації мовлення з рухом;
Устаткування: картинки: баклажан, їжак, жаба, жираф, кішка, морж, кінь, миша; кружки сині та зелені; два будиночки; іграшки змії, жука та кішки.
Хід освітньої діяльності
1. Вихователь підходить до дітей, у руках у нього гарний кошик і пропонує відгадати загадки.
Хто довший за панчоху?
У кого ні рук, ні ніг?
Шкіра, мов луска.
По землі повзе... (змія) (Дістає з кошика змію)
А яка пісенька у змії? Правильно, Ш-Ш-Ш-Ш… Як звучить ця пісенька? Глухо… Так? Давайте позначимо його таким рухом (вихователь показує зигзагоподібний рух пензлем руки від себе (Повзе змія).
А тепер відгадайте іншу загадку:
У темряві літає хтось,
Видаючи гучний звук.
Хто там сперечається з літаком?
Ну, звичайно травневий…. (жук) (Дістає з кошика жука)
А як звучить пісенька жука? Твердо? І дзвінко! Якщо приставити руку до шийки, ми можемо відчути, як працюють наші голосові зв'язки при цьому звуку. Давайте спробуєм. Рухи у нас будуть такі: поставимо руки перед грудьми, схрестимо кисті і посуваємо ними вгору і вниз (літає жук).
Тепер спробуємо не заплутатися… (Вихованець допомагає дітям освоїти залежність між звуком та відповідним рухом.)
Я називатиму звуки, а ви постарайтеся розрізнити, який рух треба зробити. (вимовляються звуки ш, ш, ж, ш, ж, ж, ш, ж, ж, ш, ж)
Молодці. Давайте присядемо на стільці і гратимемо далі, а наших героїв ми поселимо в будиночки. (вихователь визначає змію у лівий будиночок, а жука – у правий).
Зараз я називатиму слова зі звуками Ш і Ж, а ви повинні показати, який звук чується в слові: (жаба, груша, жало, миша)
2. Пальчикова гра "Авто".
БІ-БІ-БІ – гуде машина. (Долоню стукаємо по лівому кулачку)
ТУК-ТУК-ТУК - мотор стукає. (Стукаємо кулачком об кулачок)
ЇДЕМО, ЇДЕМО, ЇДЕМО, ЇДЕМО (Рулимо руками)
Він так голосно каже.
Шини труться об дорогу, (Трьом долоні один про одного)
ШУ-ШУ-ШУ – вони шарудять.
Швидко крутяться колеса, (Робимо вертушку)
ТА-ТА-ТА вперед поспішають!
3. Зараз ми пограємось у гру "Будь уважним".
Я називатиму слова, а ви, якщо почуєте звук Ж, підніміть синій гурток, якщо почуєте в слові звук Ш, підніміть зелений гурток.
СловаКабіна: машина, шарф, жаба, шафа, одяг, вишні, прапорець, мишка, ножі, зозуля, жук, груша, калюжа, мішок, олівець.
4. Молодці! Давайте трохи розімнемося!
Я – веселий травневий жук, (Показати на себе)
Я без діла не сиджу! (Покачати пальчиком)
Над землею кружляю – кружляю, (Розвести руки, імітація польоту)
І гуджу, гуджу, гуджу…
На шкарпетки піднімаюсь, (робимо рухи за текстом)
Присідаю, випростуюсь.
Ручки в пояс, ніжки нарізно
Ніжки прямо, ніжки - навскіс!
Моя пісенька – дзижчання (розвести руки, підняти плічка)
Набридла всім. А ж-ж-шкода!
5. А тепер нова гра. Вона називається «Засіли будиночок».
У мене в руках картинки із зображенням предметів, у назвах яких є звук Ш або Ж. У лівому будиночку живе звук Ш, а в правому – Ж. Той, кого я викличу, підійде до дошки, візьме картинку, покаже всім і голосно назве її. . Якщо в слові буде звук Ш, його треба поселити в будиночок, який знаходиться з лівого боку. А якщо в слові буде звук Ж, то картинку треба визначити у будиночок праворуч. (Перші дві картинки вихователь кладе сам, потім по черзі викликаються діти).
6. На закінчення ще трохи пограємо. Бажаєте?
Відгадайте спочатку загадку:
Він веселий, як дитина.
Сірий, лагідний… (Кошеня) .
Правильно! А хто в кошеня мама? (кішка)
Подивіться, я принесла з собою кішечку, маму того самого кошеня. Зараз я її розташую так… (Покласти кішку на стілець). Де знаходиться кішка? (на стільці). А зараз? (правильно, під стільцем). А зараз? (за стільцем). Молодці! А якщо я кішку розташую ось так? (Перед стільцем) .
Скоромовка: «Занадто багато ніжок у сороконіжок».
Підсумок: Хлопці, які звуки ми вчилися розрізняти на сьогоднішньому заняття?
Що вам сподобалось? Тепер ваш язичок став набагато сильнішим і швидшим.
Молодці все намагалися бути уважними, правильно піднімали картки, намагалися запам'ятати вірші.
Публікації на тему:
Конспект підсумкового заняття з розвитку мови у середній групіПрограмний зміст: Заохочувати дітей до складання коротких оповідань щодо опису набору іграшок. Закріпити вміння узгодити іменники.
Конспект заняття з розвитку мовлення в середній групі «Мишкини оповідання»ТЕМА: СКЛАДАННЯ ОПИСНОГО РОЗПОВІДУ ПРО ОВОЧІ З ВИКОРИСТАННЯМ СХЕМАТИЧНИХ МОДЕЛЕЙ ТА ГРИ «ВЕДМЕДИНИ РОЗПОВІДІ» У СЕРЕДНІЙ ГРУПІ.
Конспект заняття з розвитку мови у середній групіТема заняття: «Розвиток фонематичної уваги та сприйняття на немовних звуках». Підготувала вихователь СП Д1 д/с 1070 Городничева.
Конспект заняття з розвитку мовлення у середній групі.Тема: «Читання дітям казки Д. Мамина-Сибиряка «Казка про Комара Комаровича – Довгий ніс і Мохнатого Мишу – Короткий хвіст»Мета. Ознайомлення.
Конспект заняття з розвитку мови у середній групі «Домашні тварини»Розгляд картинок качки, курки. Читання «Каченя і курча» В. Сутєєва. Цілі: 1. Уточнення та розширення словника про свійських птахів,.
Конспект заняття у середній групі з розвитку мови
«Весняна подія»
Ціль: розвиток зв'язного мовлення на тему «Весна»
Програмний зміст:
-вчити підбирати слова-визначення до іменника
- Вчити відповідати повними пропозиціями, відгадувати загадки
-вчити дітей складати розповідь з опорних картинок
- розвивати мову - доказ
- розвивати слухову увагу, дрібну моторику;
- вправляти у зміні слів з допомогою суфіксів;
- уточнювати та розширювати уявлення про перелітних птахів, диких тварин;
-Вправляти в умінні виявляти найпростіші причинно слідчі зв'язки;
- вправляти в умінні розрізняти довгі та короткі звуки;
-уточнювати та розширювати уявлення про весняні зміни в живій та неживій природі;
- збагачувати словниковий запас на тему «Прикмети ранньої весни»;
-виховувати вміння слухати одне одного;
- виховувати любов до рідної природи та дбайливого ставлення до неї
Матеріали:кілька конвертів різних кольорів та різних фігур (квадратні, прямокутні), конверт з листом, картки із зображенням характерних ознак весни, перелітних птахів; прищіпки для білизни, коло з жовтого паперу; лялька з наборами зимового та весняного одягу, розмальовки на тему ранньої весни, аудіозапису «Ручею» та «Весняна пісенька»
Методи, що використовуються в занятті: наочні, словесні, ігрові, практичні
Попередня робота:
· Спостереження на прогулянці за явищами живої та неживої природи (сонце, небо, вітер, нирки, птахи, одяг людей, робота двірників .... за роботою техніки);
· дослідно-експериментальна діяльність: нагрівання предметів від сонця, танення снігу та бурульок у приміщенні, встановлення причинно слідчого зв'язку: де швидше тане, спостереження за зрізаними гілками групи;
· Розгляд картинок з прикметами ранньої весни, листівок, альбомів з журнальними вирізками, моделі ознак ранньої весни, перелітні птахи, дикі тварини, репродукції художників;
· Читання худ.літератури, заучування віршів (мнемотехніка), відгадування загадок, прослуховування закличок про весну, музичні твори, прикмети, звуки природи, бесіди;
· Розучування: дидактичні ігри, розвиваючі ігри, рухливі ігри
· худ.творчесво: малювання на тему весна (трафарети, печатки, штампики), аплікація, ліплення, розмальовки, конструювання з природного матеріалу, орігамі
Хід заняття
Вихователь:Сьогодні вранці біля дверей нашої групи я виявила конверт із написом «Хлопцям групи Волошка». Я вирішила дочекатись вас і подивитися, що за лист нам прийшов. Та ось поклала конверт, а куди не пам'ятаю. Він був прямокутної форми, блакитного кольору. Допоможіть мені знайти! (По групі розкладено кілька конвертів різних форм та кольорів, діти шукають конверт за заданою ознакою).
Вихователь:Бажаєте дізнатися, що там? Давайте шануємо! Казка
(Пропоную сісти та послухати)
«Жили-були чотири пори року: Зима, Весна, Літо та Осінь. Жили вони дружно і по черзі правили всім світом: 3 місяці – Зима, 3 місяці – Весна, 3 місяці – Літо та 3 місяці – Осінь. Але якось Зима вирішила, що вона найголовніша і не захотіла поступитися місцем Весні. Засумували під сніговим покривалом рослини. Птахи перестали співати пісень. Люди втомились топити печі, щоб хоч трохи зігрітися. Занепокоїлися Осінь та Літо. А Весна сказала: «Не сумуйте! Я маю диво, яке допоможе перемогти холод».
Загадка
Молоде, нове,
На радість готове.
Встане рано вранці -
Я очі швидше протру,
А воно - все яскравіше, яскравіше,
За вікном – все спекотніше, спекотніше…
Що це таке? -
Діти:Сонце!
Вихователь:Звичайно. Справді, сонце - найбільше і найдобріше. Ось воно сховалося у конверті. Ой, а промінчики щось розсипалися. Допоможемо сонечку, зберемо промінчики і розповімо, яке у нас сонечко
Гра «Сонечко навесні» (підбір прикметників)
Діти прикріплюють промінчики-прищіпки до сонця підбираючи прикметники:
· сонце жовте, кругле, лагідне, тепле, радісне, жовте, веселе, рум'яне, променисте
Вихователь: Ось яке сонечко у нас вийшло, і в групі відразу стало яскравіше і тепліше Бажаєте дізнатися, що трапилося далі?
Восп.: Хлопці, а далі нічого немає. Листок обірваний. Але в конверті лежать картки-підказки і вони нам допоможуть самим продовжити казку.
То що сталося коли з'явилося весняне сонце?
Дістається картка із зображенням пролісків на проталіні.
Розтанув сніг і на проталинах розпустилися проліски.
Виховання.: Хлопці, я пропоную вам показати, як розпускаються проліски. Візьміть хусточки. (Діти беруть хустинки з органзи і показують квітку, що розпустилася)
Виховання.: Як гарно. Багато людей хочуть, щоб така краса була в них удома і рвуть квіти. А скажіть, проліски можна рвати? (Діти: Ні.) Чому?
Якщо я зірву квітку
Якщо ти зірвеш квітку
Якщо все: і я, і ти
Якщо ми зірвемо квіти
Спустіють усі галявини
І не буде краси!
Виховує.: Прикрасимо нашими хустинками гурт і подивимося, що ж далі було
Дістається картинка із зображенням бурульок.
Виховує.: А це що?
Відповіді дітей. Вихователь підбиває підсумок:
- Стали танути бурульки і задзвеніла крапель(Просить когось із дітей повторити і прикріпити картинку на магнітну дошку)
Виховання.: (підходячи до металофону) Сонце світить, бурулька починає танути (грає на металофоні довгі звуки). Сонце все тепліше і бурулька починає танути все швидше. (Грає на металофоні короткі звуки).
Запрошує двох-трьох дітей зіграти весняну крапельку.
Виховання.: Подивимося що ж сталося потім.
Дістає з конверта малюнок і із зображенням струмка. Відповіді дітей. Вихователь підбиває підсумок :
-Задзюрчали струмки.(Просить когось із дітей повторити і прикріпити картинку на магнітну дошку)
Я пропоную вам заплющити очі і послухати, як навесні дзюрчать струмки (діти заплющують очі і звучить аудіозапис струмка.)
Виховує.: Заглянемо в наш конверт і дізнаємося продовження
Дістається картка із зображенням гілки з нирками. Відповіді дітей. Вихователь підбиває підсумок:
- На деревах і чагарниках набрякли бруньки.(Просить когось із дітей повторити і прикріпити картинку на магнітну дошку)
Виховання.:А як це відбувається, ми з вами спостерігали у групі. (Підходимо до гілок у вазі.) Тільки у нас нирки набрякли чомусь набагато швидше. Чому, на вашу думку? (Відповіді дітей: тому що у групі тепліше, ніж на вулиці). Правильно, тому й узимку всі дерева та чагарники сплять, а з настанням весни починають прокидатися.
Виховання.: Що ж ще відбувається навесні?
Дістається картинка з перелітними птахами. Відповіді дітей. Вихователь підбиває підсумок:
—З півдня повертаються перелітні птахи.(Просить когось із дітей повторити і прикріпити картинку на магнітну дошку)
А птахи, що зимують, куди подінуться? (Відповіді дітей: відлетять туди, де холодно)
Візьміть по одному птаху. Розкажіть, який у вас птах (наприклад: це птах снігир, він зимуючий). А тепер давайте розселимо наших птахів: перелітних кріпимо до сонечка, що зимують до сніжинки (робота на ковроліні).
Виховання.: А що ж у цей час відбувається у лісі? (Діти: у звірів з'являються дитинчата)
Виховання.: Правильно, є у нас така картинка? Є.
Підсумок:
—У звірів з'являються дитинчата.(Просить когось із дітей повторити і прикріпити картинку на магнітну дошку)
Давайте пригадаємо, як називаються дитинчата диких тварин. Вставайте у коло.
Гра в колі «Мами та малюки» «Один-багато».Напр.: ведмідь - ведмежата - ведмежа).
Виховав: А у нас у конверті ще одна картинка, про що вона нам говорить?
Відповіді дітей. Вихователь підбиває підсумок:
-Люди одягають полегшений одяг. (Просить когось із дітей повторити і прикріпити картинку на магнітну дошку)
Лялька Катя зібралася на прогулянку. Давайте подивимося, чи правильно вона одягнулася? Що їй треба змінити? ( Відповіді дітей, доказ. На ляльці перевдягаються валянки на черевики, тепла шапочка на полегшену)
Виховання: Ось яка чудова розповідь у нас вийшла. Давайте ще раз згадаємо все, про що ми говорили. (Йде закріплення матеріалу)
Розповідь.
Настала весна. Сонечко стало яскравіше та тепліше. Розтанув сніг і на проталинах розпустилися проліски. Стали танути бурульки і задзвеніла крапель. Задзюрчали струмки. На деревах і чагарниках набрякли бруньки. Прилетіли перелітні птахи. У звірів з'являються дитинчата. Люди одягли полегшений одяг.
Викликаються 2-3 дитини для повторення оповідання.
Виховання: А до цієї розповіді я маю чудові ілюстрації. Тільки вони не кольорові. Я пропоную вам взяти фарби, воскову крейду, олівці та розфарбувати їх у яскраві кольори (продуктивна діяльність)
Назва: Конспект заняття в середній групі з розвитку мови «Весняна пригода»
Посада: вихователь вищої кваліфікаційної категорії
Місце роботи: МБДОУ № 21
Місце розташування: м. Кінгісепп, Ленінградська область
у середній групі «Непосиди»
МБ ДНЗ Дитячий садок №9 на тему «Заюшкіна хатинка»
Розробила: Казакова Дар'я Віталіївна
Перевірила: Васильєва Олена Сергіївна
__________________________
Новокузнецьк, 2017
Конспект заняття з розвитку мови
Дата проведення: 13.02.17
Тема: «Заюшкіна хатинка»
Вид діяльності: «Комунікативна»
Освітня область: «Мовленнєвий розвиток»
Розділ: «Зв'язкова мова»
Ціль: формувати вміння переказувати художній твір з допомогою методу моделювання.
Завдання:
1. Освітні:
2.Розвиваючі:
3.Виховні:
Обладнання: Комп'ютер, іграшка лисиці, декорації (дерева), фонограма «Звуки лісу», корекційна доріжка (для профілактики плоскостопості), канат, лава, мнемотаблиці
Попередня робота: Читання казки «Заюшкіна хатинка»
Спостереження у природі
Дидактичні ігри "Хто в будиночку живе?", "Хто що їсть?", "Хто як кричить?"
Спів пісень про тварин
Розгляд книг про тварин
Читання віршів, оповідань, казок, загадок для диких тварин
Читання потішок «Зайці скачуть, скок, скок», «Сидить, сидить зайчик»
Робота з мнемотаблицями.
Хід заняття:
1.Організаційний момент
Діти стоять у колі.
Вихователь: Ви всі за руки візьміться, і посміхніться один одному.
Хлопці, ви любите подорожувати? Ми сьогодні з вами вирушимо у казкову подорож. Знаєте, куди? У казковий ліс він чарівний. А шлях наш дуже складний, ми підемо по болоту, потрібно наступати строго на камінці (йдемо корекційною доріжкою, між деревами). Ось ми і в лісі. (звучить фонограма «Звуки лісу»), послухайте, як птахи співають.
2. Сюрпризний момент.
Вихователь: Ой, дивіться, хтось сховався за ялинкою. (через ялинку видніється лисий хвіст) Чий це хвіст? (Лісій) Як ви здогадалися, що це лисиця? (У неї довгий, пухнастий, рудий хвіст)
Лисиця: привіт, хлопці. Ви молодці, мене вгадали. Я прибігла сюди із казки. А ви знаєте, як мене у казках називають? (лисиця-Патрикеївна, лисичка-сестричка, лисонька, лисиця – всьому лісу краса) А, якби це був хвіст мого сусіда зайця? Чий це був би хвіст? (заячий), а якби моєї сусідки білки? Чий це був би хвіст?
Лисиця: я така гарна, а хто мене зможе описати?
Пошуковий етап
Вихователь із коробочки дістає атрибути з казки та діти повинні вгадати.
Ось і герої нашої казки, яку ми маємо з вами згадати. Яка це казка?
3. Бесіда
А тепер, хлопці, сідаємо на пеньки (стульчики) і спробуємо описати нашу гостю. (Розмова проводиться з слабшими дітьми, а сильні доповнюють)
Федю, що ти можеш розповісти про вовну лисиці? (вовна у лисиці м'яка, пухнаста, руда.)
Добре Діма Березиков, а що ти нам розповіси про мордочку лисиці. (Мордочка у лисиці гостра, хитра, вушка гострі, схожі на трикутники.)
Молодець, а Сергій розповість нам про хвост лисиці. (Хвіст у лисиці довгий, м'який, пухнастий.)
Єгоре, а як ти думаєш, навіщо лисиці такий пухнастий хвіст? (Хвіст у лисиці довгий і пухнастий, щоб замітати свої сліди.)
Молодець, Колю, а чи є у лисиці вороги? Хто?
Вихователь: лисичка, а наші хлопці вміють за схемами описувати тварин.
(Одна дитина розповідає)
Лисиця – це дика тварина. Вона живе у лісі. Має 4 лапи. Тіло вкрите рудою шерстю. Хвіст – пухнастий. У лисиці є дитинчата – лисята. Лисиця – хижа тварина, вона їсть: курей, мишей.
Лисиця: а ви тільки про мене вмієте розповідати?
Вихователь: немає лисиці, хлопці вміють для різних тварин розповідати. Ось послухай про зайця.
Заєць – це не домашня тварина, а дика. Він живе в лісі. Має 4 лапи. Тіло вкрите взимку білою вовною, а влітку сірою. У нього два довгі вуха. У зайця маленький хвостик. Мама-зайчиха своїх дитинчат вигодовує молочком. Коли виросте, заєць їсть морквину, капусту.
Молодці, хлопці. Лисиця прибігла до нас із казки, а в яких казках ми з вами зустрічали лисицю? (Колобок, Теремок, Рукавичка.)
Так, справді, в цих казках ми зустрічаємо лисицю, але наша гостя прибігла з казки, де образила зайця і вигнала його з будиночка. (Заюшкіна хатинка.)
4. Гра із загадками.
Правильно, хлопці, і лисичка принесла нам із собою загадки. Давайте послухаємо їх уважно та відгадаємо. Спочатку слухаємо загадку і лише потім говоримо відгадку.
Слайд-програма.
Він любитель гризти моркву,
Їсть капусту дуже спритно,
Скаче він то тут, то там,
По полях та по лісах
Сірий, білий і косий,
Хто, скажіть, він такий?
(Заєць)
(Слайд із зайцем у природі).
А хто назве мені всю родину зайця? (мама – зайчиха, дитинчата – зайченята, тато – заєць)
2) Перевалку звір іде
По малину та по мед.
Любить солодке дуже.
А коли приходить осінь,
Лізе в яму до весни,
Де він спить і бачить сни.
Що робить на картині ведмідь? (Ведмідь ловить рибу)
3)
Подивіться по доріжці
Ходять маленькі ніжки.
На головці гребінець.
Хто ж це? (півник)
Назвіть усю його родину.
4) У тіні під деревом лежить
І двір і сад наш стереже.
Не те що справжній злодій -
Перехожий не зайде у двір.
А нас він любить, визнає,
Чемно лапу подає. (Собака)
Як називають дитинчат собаки?
Скаче по болоту
Зелена квакушка.
Зелененькі ніжки
Звати мене (жаба)
Діти, подивіться, яких тварин ми з вами вгадали, а чи всі вони герої казки «Заюшкіна хатинка»? (Ні, жаба з іншої казки)
5. Фізмінутка.
Правильно, хлопці, лисичка бачить, що ви втомилися і хоче пограти з вами. Хочете пограти з лисицею?
Тоді встаємо у коло.
Ми заходимо з вами до лісу
(Діти марширують на місці.)
Скільки тут довкола чудес!
(Здивувалися, розвели руками.)
Скільки ялинок зелених,
Стільки виконаємо нахилів.
(Один два три.)
Скільки тут у нас іграшок,
Стільки зробимо стрибків.
(Один два три...)
Попереду з-за куща
Дивиться хитра лисиця.
Ми лісу обхитрімо,
На шкарпетках втечемо.
(Біг на шкарпетках.)
Все навколо ми розглянули
І тихенько всі сіли
6. Моделювання казки.
Ось ми трохи відпочили, а зараз, лисичко, наші хлопці розкажуть казку про тебе. (Сідайте за столи)
На столах аркуші з колами, олівці, на дошці теж аркуш із колами.
У вас лежать листочки. Які геометричні фігури намальовані?
Хлопці давайте згадаємо казку «Заюшкіна хатинка». Соня, розкажи, як можна розпочати казку?
Правильно, а тепер намалюй лисичку, що відрізняє лисицю від інших тварин?
Давайте на першому колі покажемо, що це лисиця, намалюємо гострі вуха та довгу мордочку.
А що в зайця, чого немає в інших героїв нашої казки?
Правильно, давайте намалюємо нашому зайцю довгі вуха.
А що відрізняє собаку у нашій казці?
Правильно, давайте намалюємо нашому собаці хвіст кільцем.
Стеша, що ми домалюємо, щоб показати, що це ведмідь?
Правильно, намалюємо маленькі круглі вуха.
Продовжить казку Діма Потєхін.
Діма, а що є у півника особливого?
Правильно, намалюємо нашому півнику гребінець, можна підмалювати дзьоб.
Якими словами можна закінчити казку?
7. Підбиття підсумків.
Молодці, хлопці, ви добре пам'ятаєте казку «Заюшкіна хатинка» А чому вона нас вчить? (Бути добрими, чесними, вчить дружити з усіма)
Лисиця: я все зрозуміла, я стану краще, я дружитиму з усіма звірами.
Ну а нам час прощатися, нам час повертатися до дитячого садка. До побачення, лисиця!
Використовувана література:
1. Теорія та методика розвитку мови дошкільнят. - М.: Академія, 2006.
2. Розвиток мови у дитсадку. Середня група. Гербова В.В.
Самоаналіз заняття у середній групі групи.
У групі 23 особи, які відвідують дит.садок третій рік. Усі діти – фізично розвинені. Переважний настрій у більшості дітей веселий. Період адаптації закінчився у всіх дітей. Вранці діти з бажанням ідуть до дитячого садка.
Діти в основному спокійні, стримані, добре йдуть на контакт із дорослими та однолітками. Є діти вперті, уразливі, але ці риси легко зникають під час гри з однолітками.
Контакт у деяких дітей вибірковий, ці діти виявляють симпатії до одного – двох дітей із усієї групи.
Діти підросли і багато чого навчилися. Всі діти стали розуміти усне звернене мовлення, всі можуть показати предмет, названий дорослим. Набагато покращала мова дітей, усі діти заговорили. Легко вимовляють почуті вірші та пісні. Діти заговорили складними фразами. Хлопці розповідають про побачене, хоча іноді й уривчасті фрази, але це властиво їхньому віку. Вимова у більшості дітей правильне, за винятком звуку і шиплячих. Мова стала більш розвиненою завдяки проведеній гуртковій роботі«Потішки» і«Пальчикові ігри» . Велика увага приділяється розвитку дрібної моторики рук. Видно результати роботи на ліпленні, малюванні.
Заняття проводяться підгрупами. Поділ за підгрупами проведено за принципом індивідуальних особливостей дітей, у групі є гіперактивні діти, їх розподілили на різні підгрупи.
Ступінь складності проведеного заняття висока, тому що у всіх дітей освоєння програми на середньому та високому рівні.
Ціль : формувати вміння переказувати художній твір за допомогою методу моделювання
4. Завдання :
1. Освітні:
вчити дітей відповідати повною пропозицією, активізувати словник, вчити вмінню співвідносити знакові символи з образами, називати ознаки диких тварин.
2.Розвиваючі:
розвивати зв'язне мовлення дітей, вміння розмірковувати, уяву, мислення, логіку.
3.Виховні:
виховувати любов до російських народних казок, добре ставлення до тварин.
Ігрові методи та прийомми :
Сюрпризність, емоційність.
Створення ігрових ситуацій.
Дидактичні та рухливі ігри.
Словесні методи та прийомми :
Розмова, розмова.
Розповідь віршів.
Розгляд картинок.
Підказування потрібного слова.
Нагадування, пояснення.
Використання художнього слова.
Запитання.
Практичні методи та прийомми :
Спільні дії вихователя із дитиною.
Вправи.
Виконання доручень.
Наочні методи та прийомми :
Показ предметів та іграшок.
Наближення об'єкта до дітей.
Завдання дітям, питання.
Включення предметів у діяльність дітей.
Активна дія дітей.
Виконання ігрових процесів.
У ході заняття було закріплено пройдений матеріал та виявлено рівень знань дітей за запропонованими завданнями. Завдання відповідають віку дітей та програмному матеріалу.
Були використані названі методи та прийоми.
Вдалі моменти :
Поставлені цілі та завдання були вирішені.
Діти із задоволенням виконували всі запропоновані завдання; не було пауз. Індивідуальний підхід до кожної дитини.
Невдачі :
Заняття затяглося за часом, але діти не втомилися, тому що були використані різні методи та прийоми, чергувалися різні види діяльності.